Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To już rok

4 marca minie rok od ingresu bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej. Msza św. w rocznicę tego historycznego wydarzenia odbędzie się w bazylice w Skrzatuszu.

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbył się 4 marca 2023 roku. Pierwszą rocznicę tego wydarzenia będziemy obchodzić 4 marca 2024 roku w Skrzatuszu. Msza św. rozpocznie się o godz. 12 w bazylice. Dla tych, którzy będą chcieli śledzić wydarzenie zdalnie, odbędzie się transmisja na żywo w telewizji internetowej "Dobre Media".

Uroczysta inauguracja posługi nowego biskupa diecezjalnego Zbigniewa Zielińskiego odbyła się 4 marca. To historyczne wydarzenie miało miejsce w katedrze w Koszalinie, a poprzedziła je procesja z pobliskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Wzięło w niej udział blisko trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Licznie obecni byli duchowni katoliccy i innych denominacji chrześcijańskich, osoby konsekrowane i świeckie. Na ingres przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe.

Eucharystię rozpoczął symboliczny gest przekazania nowemu biskupowi diecezjalnemu pastorału przez jego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego. Poprzedziło go odczytanie papieskiej bulli nominacyjnej.

Zwracając się do zebranych w katedrze oraz śledzących wydarzenie w mediach, nowy biskup powiedział: ‒ Staję przed Wami ‒ Kościołem koszalińsko-kołobrzeskim pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed Wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary, wołając: „Panie, nie zważaj na nasze grzechy, lecz na wiarę swojego Kościoła”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy