Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pięknie wejść w zmartwychwstanie

Najpierw trzeba się do tego przygotować. Jak - podpowiadają parafianie z Darłowa.

Od 1989 r. w parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone jest w wyjątkowo uroczysty i rozbudowany sposób. Wprowadził to ówczesny proboszcz o. Janusz Jędryszek, obecnie pustelnik na Górze Polanowskiej.

- Od tamtej pory zaczęliśmy tę piękną liturgię wprowadzać we wszystkich parafiach franciszkańskich naszej prowincji - wyjaśnia o. Wiesław Przybysz, gwardian i proboszcz w Darłowie. Taka liturgia trwa w parafii do dzisiaj, a to oznacza zaangażowanie wielu osób w jej przygotowanie. Stąd już na początku Wielkiego Postu liderzy grup duszpasterskich spotykają się z proboszczem, by ustalić podział obowiązków. Mimo że ich zakres jest znany podczas spotkania, które odbyło się w parafialnej kawiarence 22 lutego, zgodnie podkreślano: "Nie chcemy schematów, szablonu, tylko dlatego, bo tak było do tej pory".

- W tym roku jeszcze bardziej jako Domowy Kościół angażujemy się w przygotowanie tej uroczystości. Bo nie ma dla chrześcijanina ważniejszego święta. Owszem, to wiąże się z pewnym stresem, wysiłkiem, ale chrześcijanin ma spalać się dla Boga i dla drugiego człowieka - mówi Joanna Lebiedzka. Jak dodaje, cały rok czeka na poruszającą do łez pieśń na zakończenie liturgii wielkopiątkowej pt. "Odszedł Pasterz od nas".

Grupę Rodzin Szensztackich reprezentują małżonkowie Halina i Janusz. Pani Halina wymienia wiele elementów, które pomagają przeżyć świąteczny czas. - Na to wszystko się czeka, to wzbogaca wiarę i pokazuje, jak Bóg jest wielki i że Jemu się wszystko należy. Jej mąż dodaje: - Zaangażowanie w przygotowania uważam za swój święty obowiązek, to moja powinność i bardzo się z tego cieszę.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 9/2024 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 3 marca i w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy