Koszalińsko-Kołobrzeski

O sędziach i apostołach

Warsztaty biblijne to narzędzie, by młodzi rozumieli Biblię i by zaszczepić w nich słowo Boże.

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Koszalinie zaprosiło 1 marca uczniów szkół ponadpodstawowych na coroczne warsztaty biblijne będące przygotowaniem do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który – po etapie szkolnym i diecezjalnym ‒ odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie. Do tej pory nie cieszyliśmy się finalistami z naszej diecezji (na pierwszych siedmiu czeka wycieczka zagraniczna) stąd pomysł, by pomóc im w przygotowaniu do konkursu. Na warsztaty w Koszalinie przybyło 30 osób z miasta, a także ze Świdwina, Gościna. Wiedzą na wskazanych ksiąg Pisma Świętego podzielili się z młodzieżą znakomici bibliści: o. Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa, przedstawił Księgę Sędziów, zaś ks. Henryk Romanik, proboszcz katedry w Koszalinie, zapoznał młodzież z Dziejami Apostolskimi.

Mateusz Gawroński z Civitas Christiana, koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, podkreśla, że konkurs prócz sprawdzianu wiedzy, jest także stworzeniem okazji do integracji młodzieży, wymiany między nimi spostrzeżeń na grupach społecznościowych. ‒ A przede wszystkim chcemy im dać narzędzia, by dobrze rozumieli Pismo Święte oraz by zaszczepić w nich słowo Boże. Nawet jeśli to na razie jest tylko wiedza, to mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje łaską wiary, ale jednak trzeba tej kropli, która będzie drążyć skałę – stwierdził. Zainteresowanych treścią warsztatów odsyła na YouTube, gdzie na kanale Civitas Christiana TV dostępne są relacje ze spotkań w Koszalinie oraz w innych regionach Polski, również z lat poprzednich.

Ks. Henryk Romanik omówił z młodzieżą dwa teksty z Dziejów Apostolskich – rozdziały drugi i trzynasty ‒ ukazując je w kontekście geograficzno-kulturowym oraz teologicznym. ‒ Rozmawiamy o tym, skąd w dniu Zesłania Ducha Świętego przybyli do Jerozolimy ludzie pochodzący z trzech kontynentów, co pokazuje, jak Kościół od razu był obecny w wielu kulturach – mówi kapłan. Młodym zrozumieniu tematu pomogła mapa i wykreślona na niej trasa podróży apostolskich, która w zamyśle prowadzącego, jest skuteczną metodą zapamiętywania treści.

O. Piotr Włodyga przedstawił Księgę Sędziów, zwracając uwagę słuchaczy na jej odmienność od pozostałych ksiąg Pisma Świętego. ‒ Zawiera ona bardzo archaiczny materiał, w tym najprawdopodobniej w ogóle najstarszy tekst Biblii. On potem służył jako katalizator innych biblijnych opowieści, tworząc ten typ narracji – wyjaśnia benedyktyn.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 11/2024 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 10 marca i w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..