Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zmarł biskup senior Piotr Krupa

W wieku 87 lat zmarł biskup senior Piotr Krupa, były rektor koszalińskiego WSD oraz biskup pomocniczy naszej diecezji. Aktualizacja: podajemy okoliczności pogrzebu.

W wieku 87 lat zmarł w dniu 4 marca biskup senior Piotr Krupa. W ostatnim czasie przebywał w szpitalu. Przez 19 lat był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice katedralnej w Pelplinie:

- w piątek 8 marca o godz. 18 - Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Gdańskiego; po Mszy czuwanie przy Zmarłym do godz. 22.

- w sobotę 9 marca od godz. 7 - możliwość modlitwy indywidualnej w intencji Zmarłego; godz. 10  - wspólny różaniec w intencji Zmarłego; godz. 11 - Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, a po niej złożenie ciała w krypcie biskupów w katedrze. 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...


Biskup Piotr Krupa wywodzi się z diecezji tarnowskiej. Urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną osiadł w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. 14 maja 1961 roku z rąk biskupa Wilhelma Pluty przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikariuszem w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach, które obecnie należą do diecezji pelplińskiej, a potem pracował w Zielonej Górze. Został skierowany na studia do Francji z teologii moralnej na Wydziale Teologii Katolickiej Université des Sciences Humaines w Strasburgu. Po pięciu latach, po otrzymaniu doktoratu, powrócił do ojczyzny. Został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Pełnił różne zadania w Kurii Biskupiej w Koszalinie, dojeżdżał z wykładami do Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej, a w roku 1978 mianowany rektorem tegoż seminarium, zaś w roku 1981 nowo utworzonego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

W roku 1984 minowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z Modlitwy Pańskiej: “Adveniat regnum Tuum” (przyjdź Królestwo Twoje).

W 1992 roku, w związku z reorganizacją diecezji w Polsce, bp Piotr Krupa został biskupem pomocniczym pelplińskim. Pełnił funkcję wikariusza generalnego. Ponadto był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w zakresie teologii moralnej, szczególnie w zagadnieniach dotyczących spowiedzi, a także dyrektorem Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie.

Od 15 września 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Piotra Krupy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w diecezji pelplińskiej. Sprawowanie urzędu zakończył 15 września 2011.

W ramach prac Episkopatu Polski wszedł w skład Komisji ds. Budownictwa Sakralnego, Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Grupy Roboczej ds. Kontaktów Duszpasterskich z Episkopatem Francji.ska)

(Informacje: Diecezja Pelplińska)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy