Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wyjątkowe Wielkopostne Czuwanie Młodych

Po raz pierwszy w historii tej inicjatywy, czuwanie odbyło się w koszalińskim seminarium. Na korytarzach pojawiły się tłumy młodych ludzi z Koszalina i okolic.

Z młodymi modlił się bp Zbigniew Zieliński. – Te czuwania są skarbem naszej diecezji. Łączą młodzież danego regionu na wspólnotowym przygotowaniu do dobrego przeżycia świąt – stwierdził biskup, dodając, że spotkania z młodymi stanowią nie lada wyzwanie dla duszpasterza: – Trzeba mieć świadomość, przed kim się staje. Różnica wieku nie jest tutaj akurat największym problemem. Większym wyzwaniem jest dla mnie to, że ten moment ich życia jest bardzo delikatny, subtelny i niesamowicie ważny. Często podejmują decyzje na całe życie. Wyzwaniem jest to, żeby umiejętnie im w tym pomóc.

Dlaczego tym razem spotkanie odbyło się w seminarium? – Seminarium jest stacją, na której młodzi ludzie mają okazję pomyśleć o swoim powołaniu, nie tylko do kapłaństwa. Proces decyzyjny wymaga zaangażowania, a to miejsce sprzyja refleksji na ten temat – mówi bp Zieliński.

– Nie ma Kościoła bez Jezusa, a On przychodzi do nas poprzez sakramenty, które sprawują kapłani. Jest mało kleryków w seminarium, więc chcemy prosić młodych o to, aby modlili się w intencji powołań oraz żeby sami je odkrywali dla siebie – mówi z kolei ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży, odpowiedzialny za organizację wydarzenia. - Chcieliśmy młodym dać w ten sposób możliwość odkrycia tego miejsca – dodaje duszpasterz.

Z wizyty młodych cieszy się także rektor ks. Radosław Suchorab. – Otwieramy się na młodych ludzi. Chcemy im pokazać, gdzie żyjemy, gdzie pracujemy, gdzie formują się przyszli księża. Wielu z nich jest tutaj po raz pierwszy. Chcemy okazać im naszą gościnność, dlatego zaprosiliśmy ich nie tylko do kaplicy, ale otworzyliśmy wszelkie możliwe drzwi, żeby pokazać to miejsce – mówi ks. Suchorab.

Czuwania organizowane w Wielkim Poście oraz w Adwencie są kontynuacją spotkania młodych, które we wrześniu odbywa się w Skrzatuszu.

– Odkrywamy w tym roku wartość chrztu, jako sakramentu, który włącza nas we wspólnotę Kościoła – wyjaśnia ks. Krzysztof Szumilas.

Oprawę muzyczną czuwań zapewnia jak co roku diakonia „Tyle dobrego” pod kierunkiem ks. Arkadiusza Oslisloka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy