Szczecineckie zakonnice odebrały Nagrodę im. ks. dr. Bolesława Domańskiego. Uroczystość odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Prestiżowe wyróżnienie od 38 lat przyznaje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Otrzymują ją osoby i instytucje za wybitną twórczość i działalność w duchu Pięciu Prawd Polaków, które zostały ogłoszone na kongresie Związku Polaków w Niemczech w Berlinie w 1938 r. Prawdy te stały się małym dekalogiem polskości, ogólnonarodowym dobrem i międzypokoleniowym testamentem.
W tym roku w gronie laureatów znalazły się szczecineckie niepokalanki. Kapituła doceniła „integrowanie polskiej społeczności, którą burzliwe dzieje rzuciły do Szczecinka, dobro świadczone ubogim, samotnym, chorym i dzieciom, które zawsze było ich znakiem rozpoznawczym”.
Niepokalanki pełnią swoją posługę w Szczecinku od 79 lat. W klasztorze swoje miejsce znajdują osoby starsze oraz kolejne pokolenia małych wychowanków świetlicy środowiskowej. W klasztorze działa też okno życia. O tym, jak ważne są siostry dla mieszkańców Szczecinka, świadczy reakcja mieszkańców na wiadomość, która pojawiała się na początku ubiegłego roku. Ze względu na braki kadrowe, niepokalanki miały opuścić miasto. Spowodowało to żywe reakcje zasmuconych wiernych z całej diecezji, a władze zgromadzenia zdecydowały się zmienić decyzję.
– Dziękujemy za zauważenie naszej pracy dla społeczności w Szczecinku. To, że żyjemy w takim duchu i takim charyzmatem, to zasługa naszej założycielki, bł. matki Marceliny. Zgromadzenie powstało dla Polski i miało służyć Polsce. Stworzyła ona cztery zasady wychowawcze, a jedna z nich brzmi: „Bóg nas stworzył Polakami”. Z radością dostrzegam, jak jest to spójne z prawdami Polaków spod znaku Rodła – mówiła s. Leticja Skura, przełożona generalna zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, przyznając, że siostry wcześniej nie znały ani ks. Domańskiego, ani Związku Polaków w Niemczech.
Nie ukrywając też wzruszenia dziękowała wszystkim, którzy wspomagają szczecineckie niepokalanki w podejmowanych przez nie dziełach.
Oprócz szczecineckich zakonnic nagrodę przyznano także dla ks. Jana Marcina Mazura za promocję chrześcijańskich wartości w życiu społecznym oraz w kulturze materialnej i duchowej Pomorza Zachodniego oraz działającemu od 140 lat Towarzystwu Śpiewu im. Św. Cecylii ze Złotowa za budowanie fundamentów polskiej kultury na germanizowanej Krajnie oraz wytrwałą działalność na rzecz narodowego i lokalnego patriotyzmu.
Więcej o wydarzeniu w numerze 16. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 21 kwietnia i w e-wydaniu.