Reklama

Zakończył się kurs ceremoniarza parafialnego

Młodzi pasjonaci liturgii zdali egzaminy. Błogosławieństwo na pełnienie posługi otrzymają w maju. Jak mówią, przydadzą się w swoich parafiach, które w nich zainwestowały.

Kurs na ceremoniarza parafialnego składał się z czterech weekendowych zjazdów, które odbywały się w Szczecinku przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego – ostatni miał miejsce 12 i 13 kwietnia.

Wyzwanie podjęło 17 osób, a do końcowego egzaminu podeszło 13 z nich. Kurs, a więc także egzamin, dotyczył zagadnień teoretycznych oraz umiejętności praktycznych.

Przyszli ceremoniarze poznawali podstawy teologii liturgii, zapoznawali się głębiej z mszałem, studiowali łacińskie komendy, uczyli się liturgicznego savoir vivre’u, próbowali zrozumieć, co to znaczy modlić się liturgią.

- Uczestnicy kursu podeszli do niego naprawdę bardzo poważnie. Wszyscy zdali test końcowy bardzo dobrze, a trzy osoby nawet na 100 proc. – cieszy się ks. Przemysław Głowacki, odpowiedzialny za kurs.

Duszpasterz podkreśla też, że w prowadzeniu zajęć oraz w egzaminie pomagał jeden z wychowawców seminaryjnych oraz dwóch wcześniej ustanowionych ceremoniarzy, którzy sami przeszli przez kurs, a dzisiaj wprowadzają młodszych kolegów w tajniki tej posługi.

Błogosławieństwa na pełnienie posługi nowym ceremoniarzom udzieli bp Zbigniew Zieliński 11 maja podczas diecezjalnego zjazdu ministrantów w Skrzatuszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..