Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pijany mężczyzna z nożem w kościele w Czaplinku

40-latek zakłócił nabożeństwo z udziałem dzieci pierwszokomunijnych.

W czaplineckiej parafii pw. Trójcy Świętej, w której posługują księża salezjanie, trwa tzw. „biały tydzień”. Radosną atmosferę dziękczynienia za przyjęcie I Komunii Świętej zakłócił w poniedziałkowy wieczór incydent, który mógł okazać się niebezpieczny.

Na wieczorne nabożeństwo w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wszedł mężczyzna z nożem w ręku. Nie był agresywny w stosunku do nikogo, ale jak się okazało, był pod wpływem alkoholu.

– Dzieci nawet nie zauważyły incydentu. Mężczyzna szybko został spacyfikowany przez obecnych na nabożeństwie ojców modlących się dzieci. Rozpłakał się i na prośbę proboszcza parafii dobrowolnie oddał nóż. Został wyprowadzony z kościoła – relacjonuje ks. Krzysztof Rudziński, rzecznik prasowy salezjańskiej Inspektorii Pilskiej.

Niedoszłego napastnika zatrzymała policja. Gdy wytrzeźwieje, zostaną wszczęte czynności procesowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pijany mężczyzna wszedł do kościoła z zamiarem odebrania sobie życia. Nie spodziewał się ani modlących się w świątyni dzieci, ani wystawionego na ołtarzu Najświętszego Sakramentu.

– Wierni czaplineckiej parafii modlą się także za tego człowieka. Najprawdopodobniej najbardziej niebezpiecznym mógł okazać się dla samego siebie – dodaje ks. Rudziński.

Czaplineccy salezjanie wydali oświadczenie, w którym zapewniają, że razem z władzami miasta zadbali o to, by wierni, którzy mogli poczuć się zaniepokojeni zdarzeniem, bezpiecznie mogli korzystać ze świątyni.

„W związku z dzisiejszym incydentem podczas nabożeństwa majowego, informujemy że po konsultacji z panią Burmistrz Katarzyną Szlońską-Getką, otrzymaliśmy zapewnienie, że dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w czasie nabożeństw i mszy świętych, duży kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, zostanie objęty dodatkową ochroną Straży Miejskiej. W dniu jutrzejszym w szkole podstawowej przy ulicy Wałeckiej, od godziny 09:00, pani Dyrektor Ewa Lemisz-Suska, w ramach wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, zapewnia opiekę psychologa szkolnego dla wszystkich zainteresowanych. Do dyspozycji dzieci i rodziców, będzie także dostępny w tym czasie w szkole, ksiądz katecheta Mariusz Witkowski” – poinformowali pracujący w Czaplinku księża.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy