Biskup Polowy Wiesław Lechowicz poświęcił kościół pw. św. Marcina w Koszalinie.
Biskup Ordynariatu Polowego Wiesław Lechowicz 16 czerwca uroczyście poświęcił kościół garnizonowy pw. św. Marcina w Koszalinie, należący do parafii wojskowo-cywilnej tego imienia. W uroczystości udział wzięli biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Zbigniew Zieliński, księża z dekanatu i związani z parafią, kapelani wojskowi, żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele firm budujących kościół, parafianie.
Centralnym elementem zdobiącym wnętrze świątyni jest duża mozaika Jezusa Miłosiernego i do jej wymowy odnosił się w kazaniu bp Lechowicz, ukazując moc Bożego miłosierdzia.
– Cieszymy się, że ta świątynia powstała, ale już skończył się etap budowy kościoła materialnego, a rozpoczął się etap jeszcze ważniejszy: budowy Kościoła według zamysłu Pana Jezusa, budowy Kościoła, który jest wspólnotą ludzi kierujących się wiarą i miłością – powiedział biskup polowy.
– Kościół buduje się na poznaniu Jezusa, na uznaniu Boga w Jezusie. To podstawowy budulec wspólnoty Kościoła. Wszystko jest ważne w Kościele, nasza wspólnota, integracja, wszystko, ale najważniejsze jest to, że Kościół pozwala nam poznać Jezusa. A poznając Jezusa w jeszcze większym stopniu Go umiłować. Ta świątynia będzie wam w tym pomagać, już po przekroczeniu jej progu – wskazał bp Lachowicz na mozaikę i na ołtarz, który nazwał miejscem objawienia szczególnej miłości Boga – w ofierze Eucharystii.
Bp Lechowicz namaszcza ołtarz kościoła
Ten ołtarz, jak i całą świątynię bp Lachowicz poświęcił i namaścił. Proboszcz kościoła ks. mjr Dariusz Kamiński namaścił następnie ściany budowli, okadził je i dokonał uroczystej iluminacji – na znak radości rozpalił świece, zapalono też wszystkie światła.
Podczas uroczystości odczytano i podpisano dekret kurii Ordynariatu Polowego w Warszawie upamiętniający uroczystość poświęcenia kościoła.
Dekret upamiętniający uroczystość poświęcenia kościoła odczytał ks. ppłk Marcin Janocha
– Dziękuję Panu Bogu, bo ta świątynia jest dziełem nas wszystkich – powiedział ks. Kamiński, przypominając, że starania o jej powstanie podejmowali od 31 lat kolejno jej wszyscy poprzedni proboszczowie, a dzieło budowy rozpoczął ks. ppłk. Mariusz Śliwiński.
Ks. Kamiński podkreślił, że oprócz tego, że w znacznej mierze świątynia ta została zbudowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, to sam wystrój w dużej mierze powstał ze składek wiernych Ordynariatu Polowego i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Obecny na uroczystości bp Zbigniew Zieliński wyraził życzenie, by chwała Boża w tej nowej świątyni rosła, a świątynia będzie tak wypełniona atmosferą radości i wdzięczności, jak w czasie tejże uroczystości.
Wyrażając ową wdzięczność, parafianka Krystyna Pilecka powiedziała: – Kościół jest dla nas domem modlitwy i miejscem Eucharystii, gromadzenia się rodziny parafialnej wokół stołu Chleba Życia, z którego czerpiemy moc i siłę, aby żyć w prawdzie.
Ordynariat Polowy wyróżnił tego dnia wojskowych, w tym proboszcza parafii św. Marcina, wysokimi odznaczeniami (piszemy o tym TUTAJ).