Filipiny i Tajwan w Koszalinie

To tylko niektóre z intrygujących zaproszeń na koncerty w ramach 58. Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Festiwal rusza w piątek 5 lipca. Jak co roku w jego ofercie znajduje się nie tylko muzyka organowa. Przez całe wakacje odbędzie się w sumie 30 koncertów – 9 w samej katedrze (zawsze w piątki o godz. 19.15), a pozostałe w Jamnie, Bobolicach, Ustroniu Morskim, Sarbinowie, Darłowie, Tychowie, Jastrowiu i w Mielnie.

2 lipca w Koszalinie odbyła się konferencja prasowa przed rozpoczęciem festiwalu. Wzięli w niej udział Robert Wasilewski – dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, czyli przedstawiciel organizatora imprezy oraz prof. Bogdan Narloch – dyrektor artystyczny festiwalu.

– Jest to najstarszy koszaliński festiwal, który promuje nie tylko muzykę organową, ale także najważniejszy koszaliński zabytek, czyli katedrę oraz wiele innych kościołów w regionie – stwierdził Robert Wasilewski. – Do tego jest to trzecia, po Oliwie i Kamieniu Pomorskim, najstarsza tego typu impreza w Polsce – dodał dyrektor filharmonii.

Już pierwszego dnia słuchacze będą mogli posłuchać utworów wykonywanych przez muzyków z Filipin i Tajwanu.

– Zaczynamy dość egzotycznie. Philippine Vocal Ensamble, który przyjedzie do nas prosto z Manili, to jeden z najlepszych chórów na świecie. Na organach będzie z kolei grała najlepsza tajwańska organistka Yu-Hsiao-Yi. Zaprezentuje ona muzykę kompozytorów tajwańskich na organy, natomiast chór z Manili razem z naszą koszalińską orkiestrą wykona po raz pierwszy w Polsce utwór „Missa 2000” Ryana Cayabyaba, utytułowanego kompozytora filipińskiego – wspomniał prof. Bogdan Narloch.

12 lipca w koszalińskiej katerze wystąpi z kolei Józef Skrzek, znany polski kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista. Pojawią się także muzycy z różnych stron świata, także z Ukrainy (Lwów). Program całej imprezy dostępny jest na stronie internetowej Filharmonii Koszalińskiej.

– Zamysł zakończenia festiwalu kantatą Jacka Kujawskiego do słów ks. Henryka Romanika po raz drugi nie dojdzie do skutku ze względów finansowych. Potrzebna jest tutaj duża obsada wykonawcza, co generuje ogromne koszty. W tym roku po raz kolejny zostały nam obcięte fundusze ministerialne. Nie wiemy dlaczego, choć byliśmy bardzo wysoko w punktacji na tysiące wniosków – powiedział dyrektor artystyczny.

Festiwal finansowany jest przez Miasto Koszalin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Zachodniopomorskie.

Biletowane są koncerty odbywające się w katedrze. Na pozostałe wstęp jest wolny.

Na rozpoczęciu i zakończeniu festiwalu w katedrze obecny będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..