Mowa o księżach biorących udział w tzw. konferencjach rejonowych, odbywających się w Skrzatuszu i w Koszalinie w ostatnim tygodniu wakacji.
Spotkanie zawsze rozpoczyna się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, podczas której duszpasterze polecają Panu Bogu swoje wspólnoty i zadania, które pełnią. Następnie mianowani w bieżącym roku proboszczowie składają przewidzianą prawem przysięgę wierności Panu Bogu i Kościołowi.
Konferencja rejonowa jest też okazją, aby księża złożyli ofiary pieniężne na rzecz zgromadzeń kontemplacyjnych, które działają w diecezji, a więc karmelitanek bosych w Bornem Sulinowie oraz klarysek od wieczystej adoracji w Słupsku.
Konferencje rejonowe dla duchowieństwa - 28 i 29 sierpnia
W tym roku zaproszonym wykładowcą był prof. Mariusz Jędrzejko z Akademii Piotrkowskiej, pedagog, terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, logoterapeuta, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczący Rady Programowej Fundacji "Bonum Humanum", kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie.
Prelegent mówił w pierwszym wykładzie na temat cyberzaburzeń oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Zachęcał, aby księża rozmawiali o tych sprawach ze swoimi parafianami, a szczególnie z rodzicami. - Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego człowiek, mając tyle możliwości, czyni sam sobie tak wiele zła. Dlaczego np. przy okazji I Komunii św. nie zafundujemy dziecku wycieczki do Lourdes albo do Rzymu, tylko kupujemy mu najlepszego smartfona, podczas gdy jego mózg gotowy jest na takie urządzenie dopiero w wieku 12 lat? Dlaczego dajemy dziecku pełny dostęp do świata, kiedy ono tego świata nie jest w stanie zrozumieć, tzn. przemyśleć tego wszystkiego, co do niego dochodzi i podjąć odpowiednich decyzji? - pytał profesor. - Trzeba wiedzieć, co w technologiach cyfrowych jest potencjałem, który nas rozwija, a co stanowi - tutaj nie żartuję - śmiertelne niebezpieczeństwo. Mówię o psychice, moralności, a nawet zdrowiu fizycznym - podkreślał z naciskiem gość konferencji rejonowej.
Profesor Jędrzejko przyznał, że cyberzaburzenia mogą dotyczyć wszystkich. - Istnieje coś takiego, jak wieczorne przebodźcowanie. Musimy przeglądać różne strony, zajrzeć jeszcze tu i tam, zapominając, że sen ma w naszym życiu kluczową rolę, jeśli chodzi o zapamiętywanie czy regenerację psychofizyczną. W trakcie snu nasz mózg podlega niejako procesowi czyszczenia. Dzięki temu mogę obudzić się rano i świeżo popatrzeć na świat. Same technologie cyfrowe nie są złe, problemem jest korzystanie z ich. Przez to, że robimy to w nieodpowiedni sposób, jesteśmy m.in. niedospani. Smartfon powinien być wyłączony w przypadku osoby dorosłej najpóźniej o godz. 21.30, a w przypadku dziecka - o godz. 20. My jednak czytamy coś jeszcze o północy albo 5 minut przed pójściem spać - wyjaśniał prelegent.
W drugiej części gość mówił o ideach związanych z postmodernizmem, neomarksizmem oraz o nowych trendach kulturowych. - Ich celem jest wykorzenienie tradycji chrześcijańskiej i zamiana jej na indyferentne idee wyrażające się w nakazach: żyj, kupuj, pędź, bo żyje się tylko raz. Kiedyś podstawy kultury chrześcijańskiej były niszczone przez Służbę Bezpieczeństwa, natomiast dzisiaj odbywa się to za pomocą niektórych regulacji prawnych - mówił prof. Jędrzejko.
W czasie konferencji rejonowej księża zapoznali się także z głównymi kierunkami duszpasterskimi na rok 2024/2025. Są nimi, na poziomie diecezjalnym, wydarzenia związane z 450-leciem obecności w Skrzatuszu łaskami słynącej piety oraz z Wielkim Jubileuszem, ogłoszonym dla całego Kościoła przez papieża Franciszka.
W tych samych dniach, również w Skrzatuszu i w Koszalinie, na konferencjach rejonowych spotkali się także katecheci. Również oni wysłuchali wykładów prof. Jędrzejki. Mieli też czas na modlitwę oraz zapoznali się z planami katechetycznymi na nowy rok szkolny. O ich spotkaniu piszemy w osobnym materiale.