Parafia św. Antoniego z Padwy w Krzyżu Wielkopolskim obchodziła swój srebrny jubileusz. - To dla mnie drugi dom - mówi jedna z parafianek.
Kazimiera Wiśniewska należy do rady parafialnej. – To mój drugi dom – mówi o wspólnocie, z którą jest od samego początku. – Przychodzę tu codziennie. Lubię nasz kościół. Dobrze się w nim czuję. Dla mnie jest perełką – podkreśla z przekonaniem.
– Wielu ludzi angażuje się w różne inicjatywy. Nie ma z tym problemu. Jest otwartość. A proboszcz jest naszym szefem – mówi pani Kazimiera, po czym po chwili namysłu dodaje: – Ale też ojcem i bratem.
Marek Drogomirecki posługuje w parafii św. Antoniego jako akolita. – Parafia łączy lokalną społeczność. Nie wyobrażam sobie życia bez Kościoła – mówi pan Marek, wskazując także na tę konkretną świątynię, która na stałe wrosła w krajobraz Krzyża Wielkopolskiego.
Krzyż Wielkopolski - 25-lecie parafii pw. św. Antoniego z Padwy
25 lat temu, kiedy parafia pw. św. Antoniego została erygowana, wspólnota stanęła przed koniecznością budowy domu parafialnego. Jedną z osób, która na placu budowy stawiła się jako pierwsza, był Zdzisław Norkowski.
–- Mieliśmy naprawdę sporo roboty. Pracowało wiele osób. Kiedy na to wszystko dzisiaj patrzę, czuję ogromną radość, że razem czegoś dokonaliśmy. Dlatego mogę powiedzieć, że to jest nasza parafia. Nasza, bo przyłożyliśmy własne ręce do jej powstania – mówi mieszkaniec Krzyża.
Mszy św. jubileuszowej 31 sierpnia przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. – Niech łączy nas wdzięczność za to, co było, co pisało dotychczasową historię tej wspólnoty, z nadzieją na dobrą przyszłość, o którą, uradowani tym jubileuszem, chcemy z ufnością Bożą Opatrzność prosić – powiedział biskup koszalińsko-kołobrzeski, witając zgromadzonych w kościele.
Przed rozpoczęciem Mszy św., obecny proboszcz ks. Sławomir Forc (od 2008 roku) przedstawił zarys historii tego miejsca.
Kościół św. Antoniego został wybudowany w 1882 r. dla wspólnoty ewangelickiej. Po II wojnie światowej stał się kościołem pomocniczym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nazywany był kościołem kolejowym (do dzisiaj nadal funkcjonuje pod tą nazwą), ponieważ po wojnie to kolejarze zatroszczyli się o jego remont. Kościołem opiekowali się bracia kapucyni, a potem przez wiele lat księża salwatorianie.
29 lipca 1999 r. bp Marian Gołębiewski, ówczesny biskup koszalińsko-kołobrzeski podpisał dekret ustanawiający nową parafię pw. św. Antoniego w Krzyżu Wlkp.
Obecnie na terenie parafii zameldowane są 3352 osoby, z czego liczba parafian wynosi 3000. Przez 25 lat istnienia wspólnoty udzielono 1009 chrztów. Związek małżeński zawarły 382 pary. Do wieczności odeszło 925 osób.
Mszę św. jubileuszową 31 sierpnia koncelebrowali z biskupem księża z dekanatu trzcianeckiego oraz niektórzy duszpasterze, którzy posługiwali w tej wspólnocie na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Pod koniec Eucharystii biskup wręczył 15 najbardziej zasłużonym parafianom specjalne podpisane przez siebie pamiątki z podziękowaniem i błogosławieństwem.