Katarzyna Pechman z Kołobrzegu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
Podczas wrześniowej edycji jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", w 100. rocznicę urodzin poety, zaszczytnym orderem – Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski – odznaczono miłośniczkę poezji Herberta i pomysłodawczynię liczącego ćwierć wieku przeglądu – Katarzynę Pechman.
Wydarzenie kulturalne odbyło się 19 i 20 września w kołobrzeskim Regionalnym Centrum Kultury, zaś dekoracja orderem przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, której dokonał Sławomir Mazurek z Kancelarii Prezydenta RP, miała miejsce podczas sobotniej uroczystej gali. Wydarzeniu towarzyszyli kołobrzeski poseł Czesław Hoc, prezydent miasta Anna Mieczkowska, reprezentanci nauczycielskiej Solidarności.
– To dla mnie wielki zaszczyt i docenienie jubileuszu 25-lecia Herbertiady, tym bardziej, że jest to jedno z najwyższych polskich odznaczeń – mówi Katarzyna Pechman. – Cieszę się, że Prezydent RP nagrodził wydarzenie, które ma miejsce nie gdzieś w wielkich centrach, gdzie można wylansować duże i piękne imprezy, ale tu, w takim małym Kołobrzegu. A jednak dostrzeżono nasz przegląd, który trwa niezmiennie od 25 lat i w zasadzie poświęcony jest tylko jednej osobie.
Według K. Pechman jest to atut tego przeglądu literackiego, bo wydobywa bogactwo twórczości Księcia Poetów. A dzieje się to na wiele sposobów: poprzez angażowanie aktorów teatralnych, prezentowanie jego twórczości w formach teatralnych, muzycznych, filmowych oraz poprzez znaczący udział młodzieży. – Najbardziej cieszy mnie to, że oni ciągle są, że przyjeżdżają na warsztaty i biorą udział w konkursie recytatorskim – mówi uhonorowana. Jak dodaje, nie ma drugiej takiej cyklicznej imprezy w Polsce, rozpoznawalnej w kraju i będącej wzorcem dla naśladowców.
Co więcej Herbertiada otworzyła w Kołobrzegu nowe możliwości. – Nasze środowisko działało na rzecz powstania Regionalnego Centrum Kultury, bo tak dużo działo się przy okazji tego przeglądu, że potrzebne było większe miejsce z profesjonalną sceną, domem kultury. Małymi krokami dochodziły do tego kolejne rzeczy, np. to, że dziś mamy w Kołobrzegu szkołę noszącą imię Zbigniewa Herberta.
– Przyznanie mi Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski odbieram jako wyraz uznania prezydenta, który jest przedstawicielem narodu, i podziękowania za to, co robię. Ale trzeba od razu powiedzieć, że za tym sukcesem stoją inni ludzie, którzy mi bardzo pomagają, towarzyszą. Jest to szczególnie mój mąż Jacek – podkreśla K. Pechman. – Przyznaję jednak, że nie spodziewałam się, że takiego zaszczytu dostąpię.
Tegoroczną Herbertiadę poprzedziły adresowane do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych warsztaty recytatorskie, które w Ognisku Pracy Pozaszkolnej poprowadził aktor Łukasz Lewandowski. Zwieńczył je 20 września konkurs recytatorski.
Gościem artystycznej części była Beata Lechnio, siostrzenica Zbigniewa Herberta, autorka książki pt. „Mój Wujek Zbyszek” wydanej specjalnie na jubileusz 25-lecia Herbertiady oraz z okazji 100. rocznicy urodzin poety.
Ostatnim aktem tegorocznego przeglądu był spektakl "Spór i dialog" – przygotowany i wyreżyserowany przez Łukasza Lewandowskiego dramat o złożonej relacji między Zbigniewem Herbertem a Czesławem Miłoszem.
Organizatorem Herbertiady jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.