Diecezjanie rozpalili modlitwą "Iskrę miłosierdzia" w kilkudziesięciu miastach i wioskach.
Dla świata to nic nieznaczący kwadrans, dla Boga to wielkie wołanie grzeszników – mówią o trwającej kilkanaście minut modlitwie, do której o godzinie 15 w sobotę 28 września stanęły na ulicach i osiedlach, przy przystankach autobusowych i rondach, przed swoimi domami, miejscami pracy, kościołami grupy ludzi, by połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
W naszej diecezji miejsca modlitwy powstały w różnych miejscowościach, m.in.: w Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku, Pile, Polanowie, Białogardzie, Świdwinie, Połczynie Zdroju, Jastrowiu, Czaplinku, Darłowie, Kaliszu, Wałczu, a także w mniejszych miejscowościach – Tucznie, Kretominie.
W Białogardzie (zdjęcia dostępne w naszej galerii) do modlitwy na placu Wolności zaprosiła chętnych Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dzieci Boże”, działająca w parafii pw. Narodzenia NMP. Ewa Dżurko od 15 lat należy do tej wspólnoty i odkąd pamięta, zawsze uczestniczy w „Iskrach” organizowanych na placu Wolności lub dawniej przy kościele. Choć Koronka do Bożego Miłosierdzia to dla pani Ewy modlitwa, którą modli się w domowym zaciszu, codziennie o godzinie 15, tego dnia chce w Godzinie Miłosierdzia być razem z innymi i wzywać Bożych łask dla świata, a szczególnie dla grzeszników.
Na darłowskim rynku grupę modlących się o godzinie 15 można rozpoznać z daleka – po dużym obrazie z wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego. Zbierają się tu od lat, to zarówno świeccy, jak i kapłani, zakonnicy i siostry zakonne. Modlą się za sprawy mieszkańców, miasta, hospicjum i oczywiście za sprawy świata – publicznie odczytywane są liczne, krajowe i światowe, intencje przygotowane przez organizatorów „Iskry”. Jest też ta najbardziej aktualna w kraju – za osoby poszkodowane żywiołem powodzi.
"Iskra miłosierdzia" na rynku w Darłowie. Edyta Ziółkowska– Głoszenie miłosierdzia Bożego jest w tych czasach, gdy ludzie przeżywają tyle trudności różnego rodzaju, bardzo potrzebne. A jednocześnie jest to podstawowa prawda o tożsamości Boga, który właśnie przez miłosierdzie chce się nam objawiać i okazywać łaskę odkupienia naszych grzechów – mówi s. Daria Wieczorek ze zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego posługującego w hospicjum Caritas w Darłowie. – Apostołką tego jest św. Faustyna i akcja „Iskra miłosierdzia” wypływa właśnie z szerzonego przez nią kultu, ale też jest sposobem zauważenia błogosławionego księdza Sopoćki, który pomógł ten kult szerzyć.
Koronka w Wałczu i okolicach łącznie zgromadziła 176 osób (zdjęcia w galerii).