Na rowerach oraz na zgłębianiu duchowości świętej z Bingen spędzili weekend uczestnicy letniej pielgrzymki rowerowej.
Popielgrzymkowe spotkanie miłośników rowerów zgromadziło 12 października w Ostrowcu koło Wałcza 30 osób, którzy – w terenie, podczas objazdowej wycieczki po ziemi wałeckiej – zechcieli wspomnieć czas lipcowej Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej.
– Był to dla nas kolejny czas integracji, a nade wszystko wspomnień po przebytej piętnastej pielgrzymce rowerowej, jak i czas formacji duchowej – mówi ks. Tomasz Roda, wieloletni kierownik tej pielgrzymki. – Była to dla nas także okazja do omówienia spraw technicznych pielgrzymki i planów na rok 2025 rok, w którym nowością będzie – po raz pierwszy w Wielkim Poście – Ekstremalna Rowerowa Droga Krzyżowa. Planujemy także rowerową wyprawę do Santiago de Compostela.
Słoneczna pogoda umiliła blisko 60-kilometrową wyprawę – zwiedzanie okolic i lokalnej winnicy. Uczestnicy nie tylko poznali tajniki produkcji trunku, ale też sposobu uprawy winorośli. Wyprawę zwieńczyło ognisko na terenie rekreacyjnym Ośrodka Caritas w Ostrowcu.
– Rozmawialiśmy przy tym sporo o bieżących sprawach Kościoła i podejmowanej w nim drodze synodalności. Aktualne sprawy Kościoła są właśnie tymi, które nasi pielgrzymi głęboko przeżywają i rozmawiają o nich z troską. Uczymy się rozmawiać na te tematy i nazywać rzeczy po imieniu, a przy tym dostrzegać, co należałoby zmienić. Widać, że ci ludzie noszą w sobie miłość i wiarę w Boga, gdy przeżywając trudy życia, szukają wzmocnienia i wsparcia Kościoła. Dla mnie to piękny wymiar zasady sensus fidei - powiedział ks. Tomasz Roda. – Cieszę się, że w naszej codzienności tak zwyczajnie i bez emocji szukamy swojego miejsca w Kościele.
Sobotni wieczór upłynął na spotkaniu z księdzem Krzysztofem Kowalem, proboszczem z parafii Miłosierdzia Bożego w Pile. Pielgrzymi rowerowi dowiedzieli się o działaniach charytatywnych w Gruzji, jakie realizuje fundacja Serce dla Kaukazu prowadzona przez kapłana. Biesiadowanie przy ognisku zakończyło wspaniały wieczór.
Część formacyjna i duchowa odbyła się w niedzielę. Uczestnicy spotkania wzięli udział w modlitwie i Mszy św. Konferencję wygłosiła Krystyna Berdyńska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie i specjalistka nauk św. Hildegardy – wprowadziła słuchaczy w duchowość świętej mistyczki z Bingen.
Uczestnicy popielgrzymkowego spotkania. ks. Tomasz Roda– Podejmujemy ten temat i będziemy go kontynuować jeszcze na rekolekcjach w grudniu w Koszalinie. Chcemy rozwijać i sprawność fizyczną, i naszego ducha – mówi ks. Tomasz Roda. – Święta Hildegarda stała się więc inspiracją dla pielgrzymów, aby zadbać nie tylko o zdrowie ciała, aby żyć zdrowo.
Dwudniowe popielgrzymkowe spotkanie zwieńczyła niedzielna Eucharystia w kaplicy ośrodka.
Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa do Częstochowy od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i jest jedną z najliczniejszych letnich inicjatyw w diecezji. W tym roku odbyła się po raz piętnasty. Ponad 150 osób przez 6 dni przemierzyło blisko 600 kilometrów.