W Słupsku i Skrzatuszu odbyły się spotkania dla doradców życia rodzinnego. Łącznie wzięło w nich udział 80 osób.
Apostolstwo ucha to szczególny rodzaj bliskości, który jest pierwszym krokiem do tego, by ludzie przychodzący do poradni rodzinnej i na kursy przedmałżeńskie poczuli się przyjęci, bezpieczni i potraktowani na poważnie. Jak się stać się takim apostołem - uczyli się doradcy życia rodzinnego, którzy w ostatni weekend października spotkali się równolegle w dwóch ośrodkach - w sobotę Słupsku i następnego dnia w Skrzatuszu. W spotkaniach wzięło udział łącznie 80 osób.
Temat "Towarzyszenie wypełnione bliskością i doświadczeniem" podjął ks. dr Hubert Wiśniewski z archidiecezji gnieźnieńskiej. Duszpasterz doświadczony w pracy z małżonkami i rodzicami, idąc za intuicją papieża Franciszka, jako drogę do uszu kandydatów do małżeństwa czy osób przychodzących do poradni rodzinnej w różnych sprawach wskazał tworzenie atmosfery bliskości i braterstwa, solidarności z rozmówcami i gościnnym przyjęciu. Przestrzegał zarazem przed rutyną kontaktu oraz myleniem z pochwałą pozytywnych informacji zwrotnych.
Jolantę Rogaczewską ujęła konferencja ks. Wiśniewskiego. - Otworzyły mi się oczy i uszy na inną stronę naszej posługi. Kościół to człowiek, a jego inność jest ubogaceniem, ale także wyzwaniem - mówiła po spotkaniu doradczyni.
Również państwo Latkowscy są pod wrażeniem nowego spojrzenia na doradztwo rodzinom. - Ta wiedza stała się cudownym uzupełnieniem przemiany mojego myślenia i spojrzenia na Kościół od strony bliskości i towarzyszenia - mówi Violetta Latkowska. - Co więcej, ta konferencja to dobry materiał do dalszej pracy nad sobą, w której Bóg prowadzi mnie nieustannie, na różne sposoby - dodaje.
Dla Katarzyny i Grzegorza Głuszków spotkanie było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale i bliższego zapoznania się z gronem diecezjalnych doradców. - Dziękujemy Panu Bogu, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu - tyle pięknych i mądrych treści i wspaniałe przyjęcie nas do wspólnoty. To był błogosławiony czas dla nas - podsumowują małżonkowie.
- Nie po raz pierwszy zdarzyło się, że niektórym doradcom w tych spotkaniach towarzyszyli ich współmałżonkowie - mówi Barbara Kwiatosz-Kalinowska z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. - Cieszy nas to, bo pokazuje, że te spotkania są naprawdę interesujące, i nie tylko dla tych, którzy działają w poradnictwie rodzinnym. Staramy się, by przebiegały one w przyjemnej, rodzinnej atmosferze, którą tworzą rozmowy, wymiana doświadczeń, czas na kawę - tłumaczy.
Ksiądz Piotr Wieteska, diecezjalny duszpasterz rodzin, podkreśla wartość pracy doradców rodzinnych, których grono w naszej diecezji się powiększa. W kwietniu dołączyło do niego 17 par małżeńskich, które misje kanoniczne przyjęły z rąk bp. Zbigniewa Zielińskiego 27 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Obecnie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej posługuje 211 aktywnych osób z misją kanoniczną uprawniającą do nauczania w tematach z zakresu narzeczeństwa, małżeństwa i rodziny.