W Koszalinie spotkali się członkowie Ruchu Szensztackiego z całej diecezji. Był to ich adwentowy dzień skupienia.
Adwentowy dzień skupienia dla członków Ruchu Szensztackiego odbył się przy parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Wzięło w nim udział ponad 100 osób.
Uczestnicy spotkania m.in. wysłuchali konferencji na temat tegorocznego motta ruchu: "Zakorzenieni w Przymierzu Miłości niesiemy nadzieję", którą wygłosił o. Wojciech Groch z Józefowa. Owocem konferencji była praca w grupach. Po adoracji oraz Mszy św. uczestnicy spotkania przenieśli się na Górę Chełmską, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej odnowili swoje przymierza i zawierzyli Matce Bożej tegoroczny Adwent. - Był też czas na kawę, rozmowę. Ważne jest dla nas dbanie o więzi, a takie spotkanie jest ku temu okazją - mówi s. Celina Junik.
Podczas spotkania Katarzyna i Michał Polakowie zostali ponownie wybrani na 3-letnią kadencję animatorów diecezjalnych Ligi Rodzin Szensztackich. - Warto być w jakiejkolwiek wspólnocie, jeśli chcemy rozwijać się w wierze. Samodzielnie jest trudniej. Po pierwsze - nie jesteśmy w stanie rozwijać się bez Pana Boga, a po drugie - bardzo pomocna jest wspólnota, która nakierowuje nas na właściwe drogi - mówi K. Polak. - My wybraliśmy Ruch Szensztacki, a właściwie to Matka Boża nas wybrała, a my tylko podporządkowaliśmy się temu wyborowi. Ideą ruchu jest praca nad sobą i rozwój duchowy, a my bardzo chcieliśmy podążać właśnie w tym kierunku. Uczestnictwo w ruchu pomaga nam także w budowaniu naszej wspólnoty małżeńskiej. To bardzo ważne dla nas, że jesteśmy tu razem, że rozwijamy się razem, że możemy się w tym procesie wspierać - dodaje animatorka diecezjalna.
- Bycie w ruchu rozwija nasze małżeństwo - przyznaje M. Polak. - Fakt, że możemy czerpać z przymierza z Maryją, że mamy domowe sanktuarium, gdzie całą rodziną możemy się modlić, umacnia nas - dodaje koszalinianin.
Ruch Szensztacki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej reprezentowany jest przez Ligę Rodzin, Związek Rodzin oraz Instytut Rodzin. Należy do nich ponad 150 małżeństw. Oprócz tego w diecezji obecne są Matki Szensztackie, a także Młodzież Szensztacka. Nie można też zapomnieć o siostrach, które prowadzą sanktuarium na Górze Chełmskiej oraz dom przy ul. Zielonej w Koszalinie.
W diecezji prężnie rozwija się także prowadzony przez siostry Apostolat Pielgrzymującej Maki Bożej. W tej chwili ponad 650 kręgów obecnych jest już w 132 parafiach. Daje to rzeszę kilku tysięcy osób zaangażowanych w tę formę duszpasterstwa.