W Słupsku odbyło się sympozjum naukowe poświęcone św. Ottonowi z Bambergu i chrystianizacji Pomorza.
Grudniowe sympozjum jako interdyscyplinarne działanie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku kontynuuje wieloletni cykl spotkań naukowych pod hasłem: "Chrześcijaństwo na Pomorzu. Kultura duchowa i materialna". Współorganizatorami spotkania, które odbyło się 4 grudnia pt. "Światło nad Bałtykiem. Jubileusz 900-lecia chrystianizacji Pomorza Zachodniego", są Muzeum Pomorza Środkowego, Urząd Miasta, diecezja koszalińsko-kołobrzeska, a także Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.
Początek Mszy św. w kościele św. Ottona w Słupsku inaugurującej sympozjum
Sześć paneli naukowych zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Ottona, której (w zastępstwie biskupa seniora Edwarda Dajczaka) przewodniczył ks. Tomasz Tomaszewski, dziekan dekanatu Słupsk Zachód. Obecni byli także inni słupscy księża i przedstawiciele uczelni. Podczas Eucharystii miało miejsce chóralne prawykonanie hymnu religijnego "Felix Cassubia" w opracowaniu muzycznym prof. Moniki Zytke, w wykonaniu zespołu wokalnego pod egidą Tadeusza Formeli.
W homilii ks. Tomaszewski wskazał na sens Ottonowej misji, którą należy oceniać nie tylko w kontekście naukowym, ale też w perspektywie wiary. - Gdyby nie Eucharystia, to nie wydarzyłoby się to, co działo się 900 lat temu na Pomorzu Zachodnim, nie byłoby misji Ottona z Bambergu, bo nie miałby on Kogo głosić, a głosił przecież Jezusa Chrystusa - przypomniał ks. Tomaszewski, przyznając, że ma znaczenie zainaugurowanie Ottonowego sympozjum modlitwą w kościele dedykowanym temu świętemu misjonarzowi. - Kiedy dziś patrzymy te 900 lat wstecz, możemy to robić w wielu aspektach: od strony społecznej, kulturowej, politycznej, gospodarczej. Ale nie miałoby to pełnego sensu, gdybyśmy nie spojrzeli na to od strony już nie tylko teologicznej, ale jeszcze bardziej oczyma wiary. Bez tego spojrzenia pozostanie tylko jakieś wydarzenie, fakt, na który można spojrzeć jak na wynik ludzkich układów, pomysłów, projektów - tłumaczył.
Kaznodzieja zachęcał, by spojrzeć także w tym kontekście na samą postać św. Ottona. - Jako wierzący w Chrystusa patrzymy na świętych nie tylko jako na postacie historyczne, ale szukamy w nich wzorca, czegoś wartego naśladowania - mówił, zachęcając, by także w tym kluczu wysłuchać wystąpień naukowców podczas sympozjum i kończąc kazanie pytaniem: - Czego wzorcem po 900 latach jest dla nas dzisiaj postać św. Ottona z Bambergu?
Prawykonanie hymnu religijnego Felix Cassubia
Główną część sympozjum otworzyli w murach Ratusza Miejskiego rektor Uniwersytetu Pomorskiego dr hab. inż. Zbigniew Osadowski i prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
W sześciu panelach naukowych, które rozpoczęły modlitwa o pokój, pieśni kaszubskie i pomorskie, podjęto takie tematy, jak: misyjna działalność św. Ottona z Bambergu na Pomorzu w ujęciu społeczno-teologicznym, jego działalność a misje innych apostołów Europy Środkowej w średniowieczu, mit pogaństwa i chrystianizacji w nowoczesnych kulturach narodowych, wizerunek św. Ottona w sztuce sakralnej i ludowej, a także w popkulturze, podbój i chrystianizacja ziemi słupskiej w XII wieku. Omówiono także obchody 900-lecia chrystianizacji Pomorza Zachodniego na przykładzie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
- Pragniemy przywołać różne aspekty chrześcijaństwa na Pomorzu i omówić wybrane fakty i zjawiska, które oświetlone w kilku dyskursach akademickich pokazują nam wielowątkowość, skomplikowanie i moc inspiratorską działającą do dziś - wyjaśnia cel sympozjum prof. Adela Kuik-Kalinowska, kierownik merytoryczny i organizator sympozjum. - Rok 2024 jest czasem, kiedy możemy dokonać wstępnej oceny 900-letniej obecności chrześcijaństwa na Pomorzu. Za sprawą świętego biskupa Ottona z Bambergu nastąpiło epokowe dla tej części Europy wydarzenie duchowe i cywilizacyjne, poprzedzone wcześniejszą działalnością biskupa praskiego - św. Wojciecha, a następnie pierwszego biskupa kołobrzeskiego - Reinberna.