Rok Jubileuszowy 2025 tuż tuż

Zanim nadejdzie sylwester, rozpocznie się inny rok – Jubileusz Roku 2025. A z nim wiele łask.

Jubileusz 2025 roku – pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei” został zapowiedziany przez papieża Franciszka 9 maja br. uroczystością przed drzwiami świętymi w Watykanie i bullą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może).

Dalsze uroczystości docierają do wszystkich diecezji – Rok Jubileuszowy zainauguruje w nich Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia 2024 r. Poprzedzi je 24 grudnia uroczyste otwarcie drzwi świętych w bazylice watykańskiej. Zostaną zaś zamknięte (do kolejnego jubileuszu) 6 stycznia 2026 roku.

W to, jak będziemy przeżywać rok 2025 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wprowadził 17 grudnia dziennikarzy – podczas przedświątecznego spotkania biskupa diecezjalnego z mediami regionu (piszemy o tym TUTAJ i TUTAJ) – ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii biskupiej, odpowiedzialny za przygotowanie tych jubileuszowych wydarzeń.

Dyrektor podkreślił, że jubileusz 2025 roku ma nam pokazać, że nadzieja jest spojrzeniem zwróconym ku przyszłości, przyszłości pełnej pokoju, jakiej szuka współczesny człowiek.

W diecezji rok święty 2025 będzie obchodzony wg porządku:

29 grudnia 2024 r. o godz. 10 w katedrze w Koszalinie i jednocześnie w konkatedrze w Kołobrzegu będzie celebrowana uroczysta Eucharystia. Każda z nich rozpocznie się w kościele sąsiednim – w Koszalinie w kościele św. Józefa Oblubieńca, a w Kołobrzegu w kościele rektoralnym, skąd celebransi i służba liturgiczna udadzą się procesyjnie do katedr.

Na mapie wydarzeń Roku Świętego są wyznaczone kościoły jubileuszowe w każdym dekanacie. Będzie można w nich skorzystać z łaski odpustu przynależnego do Roku Świętego; osoby, które z różnych względów (choroba, niedołężność) nie będą mogły udać się do tych kościołów, są zaproszone do pielgrzymowania duchowego do tych miejsc i skorzystania z darów odpustu roku jubileuszowego.

Drugi jubileusz, który w nowym roku przeżyje diecezja, dotyczy 450-lecia obecności łaskami słynącej Piety w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Obchodom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń i inicjatyw, których kulminacyjnym punktem będą wrześniowe odpustowe uroczystości w skrzatuskiej bazylice pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego – 21 września. Poprzedzi je spotkanie młodszych diecezjan 20 września.

– Jak mówi papież Franciszek, sanktuarium Boga to życie Jego dzieci – przypomniał ks. Gąsiorowski. – Matka Boża w Skrzatuszu wysłuchuje naszych próśb od wielu lat, dlatego teraz pragniemy celebrować poprzez tę uroczystość Jej obecność pośród nas w tym cudownym znaku Piety.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..