Bo i jasełka, i wspólne czytanie, i strzyżenie - to podarunki, którymi obdarowują seniorów uczniowie słupskiej budowlanki.
Społeczność Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku realizuje charytatywną akcję pn. „Budowlanka seniorom” na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Bezpieczna Przystań”. Jak informuje Beata Niechwiadowicz, nauczycielka, akcja ma różne odsłony – w ciągu roku uczennice i uczniowie klas fryzjerskich wraz z nauczycielami wykonują strzyżenie damskie i męskie; w ramach cyklicznych odwiedzin młodzi spędzają czas z seniorami, wspólnie czytają, śpiewają, przedstawiają inscenizacje teatralne.
W grudniu grupa uczniów zagrała na scenie ośrodka „Opowieść Wigilijną” złożoną ze scen z realnego życia, w które umiejętnie wpleciono sens tajemnicy Bożego Narodzenia.
Pomysłodawcą przedstawienia, odpowiedzialnym za scenariusz i reżyserię był ks. Andrzej Pawłowski, katecheta i wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Spektakl zwieńczyło wspólne dzielenie się opłatkiem z mieszkańcami i pracownikami DPS.
– Jasełka wystawione dla pensjonariuszy były niezwykłym prezentem dla nich samych, symbolem nieprzemijalności, powrotu w lata dzieciństwa i młodości, w atmosferę rodzinnych spotkań – mówi Beata Niechwiadowicz.
Kolejną świąteczną odsłoną akcji „Budowlanka seniorom” była przygotowanie paczek skrojonych na potrzeby osób starszych (znalazły się w nich artykuły spożywcze, kosmetyki, chemia gospodarcza) i dostarczenie ich beneficjentom wskazanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomysłodawcą tej akcji jest Tomasz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego, któremu udało się wciągnąć w „Paczkę dla seniora” kolejne placówki edukacyjne, toteż z roku na rok zwiększa się nie tylko liczba paczek, ale i zaangażowanych w akcję szkół i osób.
– Włączenie się wielu osób i grup wolontariackich potwierdza siłę społeczności i potrzebę troski o drugiego człowieka. W tym roku do akcji koordynowanej przez naszą szkołę przyłączyło się 5 innych słupskich szkół ponadpodstawowych. Dzięki temu młodzież uczy się odpowiedzialności i uwrażliwia się na potrzeby innych ludzi – twierdzi Tomasz Wójcik. Jak zapewnia ZSBiKU zamierza rozwijać ten projekt.