Różnorodne tematy podejmuje 42. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Trzciance
Tegoroczny 42. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizowany przez Bibliotekę Parafialną w Trzciance zawiera bogatą ofertę religijną, historyczną i patriotyczną.
Zainaugurowała go Msza św. sprawowana 8 lutego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Po niej w domu parafialnym rozpoczęło się V Sympozjum Biblioteczne. Wzięły w nim udział osoby, które w przeszłości były członkami zespołu bibliotecznego, a także przedstawiciele samorządu, instytucji oświatowych i kulturalnych z terenu Trzcianki i Piły, które z Biblioteką Parafialną współpracują. W sympozjum wzięli także udział przedstawiciele Biblioteki Seminaryjnej i Archiwum Diecezjalnego w Koszalinie.
– Sympozjum Bibliotecznemu przyświecały dwa cele. Jeden to uczczenie ważnego dla Biblioteki Parafialnej wydarzenia, jakim było otrzymanie przez nią w październiku ubiegłego roku Nagrody Kardynała nom. Ignacego Jeża, a zarazem podziękowanie przedstawicielom różnych instytucji za wieloletnią współpracę – wyjaśnia Edwin Klessa, organizator i pierwszy kierownik Biblioteki Parafialnej. – Drugi cel to nawiązanie do zbliżającej się 80. rocznicy posługi kapłanów ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów na ziemi trzcianeckiej.
Wśród tematów poruszonych na sympozjum znalazły się: początki pracy saletynów w Trzciance, o czym opowiedział ks. Łukasz Nowak MS, dyrektor Archiwum saletyńskiego i sekretarz polskiej prowincji saletyńskiej; okoliczności budowy kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile – zaprezentowane przez dr. Macieja Usurskiego, kustosza Muzeum Stanisława Staszica w Pile; postać bp. Ignacego Jeża zaprezentowana przez ks. dr. Tadeusza Ceynowę, dyrektora Biblioteki Seminaryjnej i Archiwum Diecezjalnego w Koszalinie.
Od kilku lat trzcianecki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwa dłużej – rozłożony jest na cały miesiąc. W tym roku na sympatyków tego wydarzenia czekają jeszcze: spotkanie z uczestnikami wyjazdu na placówkę misyjną polskich sióstr nazaretanek w Ghanie, którą Biblioteka Parafialna wspiera od lat; dni otwarte Muzeum Parafialnego; spotkanie z dr. Piotrem Grzelczakiem z Muzeum Narodowego w Poznaniu na temat śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego relikwie znajdują się w kościele parafialnym; spotkania w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej i w szkołach z Pawłem Wąsem z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi na temat Stanisława Burzy-Karlińskiego, dowódcy Oddziału Partyzanckiego „Burza”.
Szczególnie uroczystym wydarzeniem będzie Msza św. w kościele filialnym w Niekursku oraz uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej więźniom politycznym aresztowanym w tej wiosce przez UB – gen. bryg. Stanisławowi Burzy-Karlińskiemu ze Związku Byłych Partyzantów „Warta” oraz braciom Czesławowi i Walentemu Staniewiczom z młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Grunwald”. Zaplanowano także wystawę prac zgłoszonych na Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych połączoną ze spotkaniem z twórcami. Biblioteka ogłosi i wręczy nagrody „Człowiek Wiary, Człowiek Czynu” za 2024 rok.