Koszalińsko-Kołobrzeski

Do przyjaciół krzyża

W słupskim szpitalu trwają rekolekcje dla chorych. To dalsza część obchodów Światowego Dnia Chorego w naszej diecezji.

Przez trzy dni, począwszy od 12 lutego, w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego w kaplicy im. św. Jana Pawła II w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku odbywają się rekolekcje dla chorych.

Trzydniowemu zatrzymaniu nad słowem Bożym połączonemu z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz sakramentem namaszczenia chorych towarzyszą rozważania na podstawie „Listu okólnego do Przyjaciół Krzyża” św. Ludwika M. Grignion de Montfort. Rekolekcje prowadzi ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych.

Autor listu dzięki temu, że sam był blisko osób cierpiących, odkrył, że można im pomóc zrozumieć, że krzyż i cierpienie są tym, do czego zaprasza ich Pan Bóg, pozwalając odkryć skarb ukryty w krzyżu.

– Po ludzku rzecz biorąc wszystko to, co jest związane z cierpieniem, z trudnością odrzuca nas, sprawia, że nie chcemy tego przyjąć. I to jest naturalne – mówił pierwszego dnia ks. Andryszczak. – To że przeżywamy momenty choroby, cierpienia jest skutkiem grzechu pierworodnego, tego, że człowiek odmówił posłuszeństwa Panu Bogu, odmówił tego szczególnego planu, który Bóg miał wobec człowieka. Jednym ze skutków tego nieposłuszeństwa jest to, że cierpimy, chorujemy, że musimy być w szpitalu, leczyć się, że nas boli, że musimy brać leki, czasem wstawać o wczesnych porach, by dojechać do szpitala na badania czy na leczenie, które nie zawsze jest łatwe, bo wyniszcza nas – tak jak to się dzieje w przypadku chorób onkologicznych. I to wszystko, co związane jest z chorobą może powodować, że człowiek bywa smutny, zgorzkniały, sfrustrowany. Że towarzyszą mu myśli przeciwko życiu i nawet czasem przeciwko miłości do Pana Boga.

Duszpasterz przekonywał słuchaczy, że oprócz wartościowych wskazówek, jakie dają psychologia czy psychoonkologia, warto odkryć pomoc idącą z łaski Bożej. – My, którzy jesteśmy ochrzczeni, którzy idziemy za Panem Jezusem, chcemy w czasie tych dni rekolekcyjnych odkryć, że Krzyż może być nie tylko ciężarem, ale także słodkim drzewem – mówił ks. Andryszczak, przedstawiając Krzyż nie tylko jako miejsce męki i śmierci Chrystusowej, ale jako miejsce, na którym rodzi się nowe życie.

Dzięki jednoczeniu się z Jezusem, szczególnie poprzez sakramenty, człowiek jest zdolny podobnie jak jego Mistrz dźwigać krzyż – godnie przeżywać momenty cierpienia, z godnością leżeć w łóżku, z godnością przyjmować trudne leczenie, z godnością i wielkim pokojem serca odchodzić z tego świata. – Spotkałem wielu ludzi, którzy mimo tego, że byli bardzo wyniszczeni przez chorobę, to jednak mieli w sobie ogromny pokój właśnie z tego powodu, że razem z nimi jest Jezus.

Transmisja z rekolekcji jest dostępna na kanale Dobre Media Nowej Ewangelizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..