Do słów ks. Henryka Romanika i muzyki Jacka Piotra Kujawskiego zabrzmi w piątek w Filharmonii Koszalińskiej. Będzie to prapremiera tego utworu.
Konferencja prasowa związana z tym wydarzeniem odbyła się 1 kwietnia w foyer Filharmonii Koszalińskiej.
W tym roku mija 800 lat od powstania „Pieśni słonecznej” nazywanej również „Pochwałą stworzenia”. Święty Franciszek z Asyżu napisał ją w języku włoskim jako liryczny kantyk religijny, tworząc tym samym pierwszą w historii modlitwę nie po łacinie. Po ośmiu stuleciach stał się on inspiracją dla ks. Henryka Romanika, proboszcza koszalińskiej katedry, duszpasterza środowisk twórczych, autora licznych publikacji i poety do napisania „Kantaty słonecznej”. Muzykę do niej skomponował Jacek Piotr Kujawski, kontrabasista w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej, aranżer, dyrygent i kompozytor.
Wykonanie utworu nawiązuje – jak zapowiedział Robert Wasilewski, dyrektor filharmonii – do minionej trzeciej rocznicy śmierci śp. Andrzeja Cwojdzińskiego, kompozytora i byłego dyrektora Filharmonii Koszalińskiej.
Prawykonanie tego dzieła na estradzie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 18.30. Poza orkiestrą filharmonii wezmą w nim udział sopranistka Aleksandra Grzelak, organista Bogdan Narloch oraz chóry Politechniki Koszalińskiej „Canzona” i Dziecięcej Akademii Chóralnej „Pomerania Cantat”. Całość poprowadzi Radosław Wilkiewicz.
Jak mówi o swoim dziele Jacek Piotr Kujawski, idea powstania utworu zrodziła się po udanym wykonaniu przez orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej „Mszy dziecięcej” Johna Ruttera w koszalińskiej katedrze podczas koncertu finałowego 56. Międzynarodowego Festiwalu Organowego 26 sierpnia 2022 r. Impulsem do powstania dzieła wokalno-instrumentalnego była również śmierć prof. Andrzeja Cwojdzińskiego, kompozytora i dyrektora Filharmonii Koszalińskiej, któremu dedykowany został utwór in memoriam.
Pierwotnie prawykonanie „Kantaty słonecznej” miało się odbyć podczas kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Organowego, dlatego kompozytor umieścił w swoim dziele partie organów, które wzbogacają duży skład instrumentalny.
– Chcę, żeby nasza kompozycja miała uniwersalny przekaz i przede wszystkim dawała radość ze słuchania. Moim celem było to, aby muzyka, którą wykonamy, dawała słuchaczom przyjemność – podsumował Jacek Piotr Kujawski.
Motywem przewodnim kompozycji jest ujęcie natury w „Pieśni słonecznej” świętego Franciszka, na którym z kolei oparł swój tekst ks. Henryk Romanik. Natura w jego tekście ukazana została jako niezaprzeczalne świadectwo roli Stwórcy, dzięki któremu wszystko, co dostrzegalne i możliwe do odczucia, istnieje.
Ks. Romanik wyraził wdzięczność muzykom za zaproszenie do współpracy.
– Jestem dumny z tej współpracy i cieszę się ogromnie, że mogę uczestniczyć w tym projekcie – powiedział duchowny. Jak wyjaśnił, inspirację „Kantaty słonecznej” stanowi między innymi encyklika papieża Franciszka Laudato si’, a wynikające z różnych przyczyn opóźnienie wykonania utworu zbiega się opatrznościowo z 800. rocznicą powstania oryginału – „Pieśni słonecznej”. – Ta pieśń wykonywana na całym świecie każe przywoływać świętego Franciszka jako człowieka pokoju. Stąd też cieszę się ogromnie, że w tym roku, kiedy przypominamy tę pieśń, chwaląc Boga za wszelkie stworzenie, od kosmosu, po nasze ludzkie ciało i duszę, wpisuje się ona także w to wydarzenie koszalińskie.
Bilety na koncert są do nabycia w kasie filharmonii oraz w sprzedaży internetowej.