Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
koszalin.gosc.pl → Wiadomości z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej → Ekologia po Bożemu

Ekologia po Bożemu przejdź do galerii

Szczekanie, gdakanie i pianie koguta mieszały się ze słowami ludzkiej modlitwy. W Manowie odbyło się nabożeństwo dla miłośników zwierząt.

 
Manowo, 4 października: błogosławieństwo zwierząt ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

We wspomnienie św. Franciszka ks. Dariusz Jaślarz zaprosił do wspólnej modlitwy przed kościołem parafialnym wszystkich, którym drogi jest los zwierząt.

Z propozycji duszpasterza skorzystało wielu chętnych, którzy przyszli w niedzielę 4 października pod kościół, przynosząc ze sobą swoje zwierzęta. W przeważającej większości były to psy, choć pojawiły się także króliki, a nawet kura i kogut.

- Jest to nabożeństwo dla ludzi z udziałem zwierząt. Jego treść oparta jest na encyklice "Laudato si" papieża Franciszka - podkreśla ks. Jaślarz.

W krótkiej konferencji proboszcz z Manowa tłumaczył zgromadzonym, jak właściwie rozumieć słowa z Księgi Rodzaju, które mówią o tym, że człowiek ma "czynić sobie ziemię poddaną".

- Niestety człowiek źle pojął to, co nazywa się panowaniem nad światem. Człowiek krzywdzi drugiego człowieka i niszczy otaczającą go przyrodę, ponieważ nie panuje najpierw nad sobą samym. Staje się egocentryczny, przez co "panować" oznacza dla niego: wyzyskiwać, być nieodpowiedzialnym, stawiać siebie ponad wszystkim bez względu na skutki. Brak szacunku do przyrody jest znakiem tego, że w ludzkim sercu dzieje się źle. Człowiek potrafi być bestialski wobec drugiego człowieka, ale może taka postawa zaczyna się wtedy, kiedy ten sam człowiek jest najpierw zdolny do tego, żeby wywieźć psa do lasu i przywiązać go drutem do drzewa, albo żywcem zakopać - mówił duszpasterz.

Pani Iwona przyszła pod manowski kościół z dwoma psami. - Są to kundelki. Jednego znalazłam na ulicy, idąc do pracy. Drugiego odławialiśmy z lasu przez trzy miesiące. Ktoś go tam wywiózł i był tak wylękniony, że nie dawał się złapać aż tak długo - mówi.

- Przyszłam tu, ponieważ od dawna wydawało mi się, że gdyby przynajmniej w ten jeden dzień odbywały się w kościele podobne nabożeństwa, na których w świat poszedłby przekaz, że zwierze to nie zwykła rzecz, tylko stworzenie, które odczuwa cierpienie, głód i pragnienie, to okrucieństwa byłoby mniej - dzieli się p. Iwona.

Ks. Dariusz Jaślarz podkreśla: - Okrucieństwo wobec świata żyjącego jest wykroczeniem także wobec Stwórcy, czyli jest grzechem.

Kapłan podkreśla, że ekologia nie jest wynalazkiem współczesnych ideologów, którzy wykorzystują ją do załatwiania swoich interesów, często związanych z wielką polityką. Jak mówi, Kościół od zawsze był "ekologiczny". Szacunek do świata przyrody wynika wprost z Pisma Świętego. Już w średniowiecznych klasztorach mnisi doskonale potrafili korzystać z darów natury, tworząc całą "ekologiczną" kulturę, zanim w ogóle pojawił się termin "ekologia".

Podobne nabożeństwo odbyło się w sobotę 3 października w Darłowie. Pisaliśmy o tym TUTAJ

« ‹ 1 › »
Błogosławieństwo zwierząt w Manowie

WIARA.PL DODANE 04.10.2015

Błogosławieństwo zwierząt w Manowie

Spotkanie miłośników zwierząt przed kościołem parafialnym odbyło się 4 października​. Zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Wojciech Parfianowicz

|

GOSC.PL

publikacja 04.10.2015 22:04

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ZWIERZĄT
  • EKOLOGIA
  • MANOWO

Polecane w subskrypcji

  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Różańcowa Szkoła Maryi: Bóg wie, co ma robić
  • Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X