Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
koszalin.gosc.pl → Wiadomości z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej → Lędyczek. Koncert na beatyfikację

Lędyczek. Koncert na beatyfikację przejdź do galerii

W Lędyczku wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej uczczono koncertem. Była to też okazja do przypomnienia o 135. urodzinach miejscowego instrumentu.

 
Organy z Lędyczka mają 135 lat. Karolina Pawłowska /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Koncert to nie lada gratka, bo na co dzień organy z Lędyczka milczą. - Nie grają, bo nie mamy organisty. Odzywają się naprawdę okazjonalnie. Tym większa radość dla parafian, że mogli je usłyszeć. I to nie tylko, kiedy skromnie grają podczas liturgii, ale w całej okazałości swojego brzmienia - przyznaje ks. Sebastian Kowal, który zaprosił swoich parafian na ten wyjątkowy koncert.

- To warte zauważenia, że w tak małej miejscowości znalazły się organy tej klasy i że ten cenny zabytek, choć mało używany, nadal gra. Kilka lat temu, podczas remontu kościoła, niestety został zalany wodą, na szczęście nie ucierpiał i nie ma żadnych śladów wilgoci - dodaje.

10-głosowe organy z kościoła Świętych Piotra i Pawła w Lędyczku wyszły ze znanej szczecińskiej szkoły Barnima Grüneberga, który stworzył niemal 300 instrumentów, głównie w Meklemburgii i na Pomorzu. Ten z Lędyczka opatrzony jest numerem 275. Charakterystyczna dla prac Grüneberga była dbałość o wszelkie szczegóły, a nade wszystko o piękno brzmienia organów, którym zachwycali się ówcześni kompozytorzy i organiści.

Brzmieniem instrumentu zachwycili się również parafianie z Lędyczka. Wrażeń artystycznych słuchaczom dostarczyły Katarzyna Holländer na organach i towarzysząca jej na skrzypcach Michalina Jakusz.

- Świat się nie kończy na tym, co słyszymy w radio, co najczęściej jest na jeden sezon, ale warto także usłyszeć utwory, które przetrwały kilkusetletnią próbę czasu. Nie często taką okazję mają mieszkańcy małych miejscowości. To był pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni koncert w naszym kościele - dodaje ks. Kowal.

« ‹ 1 › »
Koncert w Lędyczku

Foto Gość DODANE 13.09.2021 AKTUALIZACJA 13.09.2021

Koncert w Lędyczku

​Organy z kościoła w Lędyczku mają 135 lat i na co dzień milczą. Wyjątkowym koncertem uczczono beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej.  
oceń artykuł Pobieranie..

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

|

GOSC.PL

publikacja 13.09.2021 09:31

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • LĘDYCZEK
  • ORGANY

Polecane w subskrypcji

  • Gra o Instytut. Sprawne funkcjonowanie IPN jest częścią polskiej racji stanu
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Gra o Instytut. Sprawne funkcjonowanie IPN jest częścią polskiej racji stanu
  • Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
    • Kościół
    • Jacek Dziedzina
    Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
  • Przyjaciel wszystkich świętych
    • Kościół
    • Jarosław Dudała
    Przyjaciel wszystkich świętych
  • Groby świętych i ich relikwie przyciągają pokolenia wierzących. Od wieków notuje się liczne cuda
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Groby świętych i ich relikwie przyciągają pokolenia wierzących. Od wieków notuje się liczne cuda
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X