Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ks. Wojciech Wójtowicz honorowym obywatelem Miastka

Tragicznie zmarły w ubiegłym roku rektor koszalińskiego seminarium został doceniony w rodzinnym mieście. Rada miejska jednogłośnie podjęła decyzję o nadaniu mu honorowego obywatelstwa.

Podczas dzisiejszej sesji miasteckiej rady miejskiej radni zdecydowali, że urodzony w Miastku ks. dr. Wojciech Wójtowicz zostanie pośmiertnie wyróżniony tytułem honorowego obywatela miasta.

- Ks. dr Wojciech Wójtowicz, czy, jak często chciał, żeby się do niego zwracano ks. Wojtek, czy po prostu Wojtek, nie tylko zasłużył na to wyróżnienie, ale jest godny tego zaszczytu. Uważałem za swój obowiązek złożenie takiego wniosku – przyznaje Witold Zajst, jeden z sygnatariuszy wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa przedwcześnie zmarłemu kapłanowi.

- To była wybitna postać, wielki intelekt, a zarazem bardzo skromny człowiek – podkreśla miastecki radny. - Nie wstydził się Miastka, często tu bywał, u mamy, braci, rodziny, w swojej parafii, u znajomych. Często można było go spotkać na ulicy i porozmawiać. Zawsze miał czas, żeby pogadać. Dawał swoim słowem „kopa intelektualnego”. Potrafił dotrzeć do każdego. Dla wielu był autorytetem. Spełniony kapłan, waleczny i ludzki. Wałczył o Kościół, diecezję, parafię, o każdego człowieka bez względu na wiarę czy wyznanie. Wałczył o mądrość katolików - mówi, uzasadniając wniosek o przyznanie wyróżnienia.

Radni przychylili się do niego jednogłośnie. Inicjatywę poparło 15 z nich.

Równie jednomyślni byli radni, przyznając ten zaszczytny tytuł dwóm innym osobom. Grono miasteckich honorowych obywateli poszerzyło się o doktor Genowefę Gocołę, pediatrę, byłą ordynator miasteckiego szpitala dziecięcego oraz o Wojciecha Gołębiowskiego, zmarłego w styczniu 2018 r. pomysłodawcę i twórcę prestiżowych rajdów Magam Trophy, które przez wiele lat odbywały się w Miastku.

Ks. dr Wojciech Wójtowicz urodził się 3 grudnia 1976 roku w Miastku. Święcenia prezbiteratu przyjął 2 czerwca 2001 roku. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie. Po trzech latach posługi został przez biskupa oddelegowany na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ukończył je pracą doktorską w roku 2010. Po powrocie ze studiów był m.in. duszpasterzem akademickim w Koszalinie oraz wykładowcą teologii fundamentalnej w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. 1 lipca 2013 roku został jego rektorem. Wykładał także w Instytucie Teologicznym w Koszalinie oraz na Politechnice Koszalińskiej. We wrześniu 2017 roku został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminarium Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Zmarły kapłan był cenionym rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym i teologiem. Zginął w wypadku samochodowym pod Polanowem 13 stycznia 2020 r., w drodze do rodzinnego Miastka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy