Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rodzinarium i inne pomysły

Jak z dotrzeć z ofertą formacyjną do rodzin w diecezji, zastanawiali się liderzy wspólnot.

Pierwsze spotkanie z cyklu zaproponowanego przez diecezjalne duszpasterstwo rodzin odbyło się 6 października w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Przybyli na nie członkowie Domowego Kościoła, Ligi Rodzin Szensztackich, Koinonii Jan Chrzciciel, Wspólnoty Emmanuel, poradnictwa rodzinnego. Już pierwsza debata pokazała, że taki wspólny namysł powinien być regularny. Uczestnicy spotkania zdecydowali się ponawiać je co kwartał. Podobne, dotyczące tej tematyki, mają się odbyć także w ramach środowisk psychologów, medyków, księży.

Punktem wyjścia do dyskusji jest wezwanie papieża Franciszka "przygotujmy rodziny do ewangelizacji", wypowiedziane z okazji trwającego obecnie Roku rodziny „Amoris Laetitia”, rozpoczętego w uroczystość św. Józefa 19 marca, który będzie trwał aż do Światowego Spotkania Rodzin w czerwcu 2022 r. Liderzy wspólnot, których podstawowym lub jednym z głównych zadań jest służba rodzinom, podobnie jak Franciszek uważają, że obecnie nie wystarczy ogólna troska o nie w wielkich programach duszpasterskich, ale potrzeba nowego zrywu, który nie zatrzymując się na teorii dotknie konkretnych problemów człowieka.

Na przeszkodzie realizacji tych celów stoi nierzadko hermetyczność wspólnot, zarówno jeśli chodzi o to, jak są one widziane z zewnątrz, jak również w kwestii ich współpracy między sobą. Stąd wysiłki diecezjalnego duszpasterstwa rodzin, by najpierw poprzez rzetelną i ogólnie dostępną informację, a następnie wspólny namysł nad tym, jakie kierunki działania obecnie są najpilniejsze, po podejmowanie wspólnych akcji i formowanie się do nich, uskutecznić pracę na rzecz małżeństwa i rodziny. A także ją zaktualizować, skoro jest coraz więcej tematów, które wymagają nie tylko zapału ewangelizatora, ale też wsparcia specjalisty, takich jak związki niesakramentalne, kryzysy małżeńskie, rozwody, seksualność i inne.

– Pragniemy tworzyć wspólnotę małżeństw, które staną na polu walki o współczesną rodzinę, a także pokazać, że wszelkie wspólnoty, które mają jakiś rys służby rodzinie, są w tym dziele zjednoczone – powiedział ks. Piotr Wieteska, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Ludzie potrzebują widzieć, że o nich walczymy, że naprawdę troszczymy się o ich małżeństwa, rodziny.

Liderzy rozumieją, że specyfika konkretnej wspólnoty nie zawsze odpowiada konkretnym małżonkom, stąd chcą znać charyzmat innych wspólnot po to, by móc w takiej sytuacji gdzie indziej ich kierować, z czego – jak zapewniają – niejednokrotnie korzystali. – Podoba nam się to, że oferta różnych wspólnot jest na tyle bogata, że nawet jeśli ktoś nie odnajdzie się w naszej wspólnocie – mówi Katarzyna Polak z Ligii Rodzin Szensztackich – nie musi odchodzić w nicość, ale nadal może znaleźć miejsce dla siebie w jakiejś grupie.

Postulowano więc konieczność wydania w formie drukowanej i internetowej informatora o wspólnotach, a także szczegółowego kalendarium wydarzeń skierowanych do rodzin.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy