• facebook
 • rss
 • Symbole u leśników

  Karolina Pawłowska

  dodane 01.02.2016 20:32

  Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do Technikum Leśnego w Warcinie. Jak na przyszłych leśników przystało, uczniowie powitali krzyż i ikonę sygnałem granym na rogach.

  Potem maturzyści wzięli krzyż na ramiona i razem z kolegami oraz pedagogami przeszli ścieżkami Drogi Krzyżowej do kościółka, który znajduje się przy szkole. Tu słuchali słowa Bożego i adorowali krzyż.

  Warcińskie technikum to jedyna szkoła, która znalazła się na trasie peregrynacji symboli w naszej diecezji. Uczącej się tutaj młodzieży bardzo zależało na tym spotkaniu.

  - Z ich inicjatywy w październiku spotykaliśmy się wspólnej modlitwie różańcowej. Jedną z intencji były właśnie Światowe Dni Młodzieży. Od tego czasu bardzo nam zależało, żeby symbole dotarły też do nas - opowiada ks. Wojciech Marcinkiewicz, który wystarał się dla młodzieży o tę wizytę. Jak dodaje, pomysł był tym bardziej trafiony, że uczniowie Technikum Leśnego mieszkają w internacie i w tygodniu nie mogliby uczestniczyć w czuwaniach organizowanych w swoich parafiach.

  - To było coś pięknego! Zapamiętam to wydarzenie na długo! - dzieli się wrażeniami Weronika Kamińska, uczennica III klasy. - Atmosfera była niezwykła od pierwszych chwil. Już kiedy bus z symbolami podjechał pod szkołę, cały plac umilkł. Potem, podczas adoracji, byłam bardzo wzruszona, widziałam też, że wiele koleżanek miało łzy w oczach. Kiedy dotyka się tego krzyża, trudno być obojętnym na to, że był w tylu miejscach, także bardzo doświadczonych tragediami, i że niósł pociechę i nadzieję tak wielu ludziom na całym świecie - opowiada.

  - Przygotowywaliśmy się do tej peregrynacji, rozmawialiśmy o symbolach, ale rzeczywiście, kiedy pojawiły się tutaj, widać było nie tylko wśród uczniów wielkie wzruszenie, zamyślenie, chęć uwielbienia Boga. Widać było też, jak bardzo młodzi się otwierali na to doświadczenie. A to bywa trudniejsze, kiedy wokół są nie ludzie ze wspólnoty parafialnej, ale koledzy ze szkolnej ławki - mówi ks. Marcinkiewicz i dodaje, że wizyta symboli w szkole wpłynie z pewnością na decyzję o udaniu się w lipcu do Krakowa.

  - Uczniowie pytają, jak zostać wolontariuszem, jak włączyć się w przygotowania i jak wybrać się na spotkanie z ojcem świętym. Dzisiejsze spotkanie dało im odpowiedzi na wiele z tych pytań - mówi katecheta. Zaowocuje też płynącą ze szkoły modlitwą w intencji ŚDM oraz młodzieży z diecezji.

  Weronika do Krakowa nie pojedzie, bo w wakacje będzie pracować. - Ale to nie znaczy, ze nie będę uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży! - zastrzega ze śmiechem. - Będę na tym spotkaniu duchowo. A dzięki peregrynacji symboli miałam okazję, żeby poczuć także fizycznie chociaż cząstkę tego, co będzie się tam działo - dodaje.

  Po adoracji krzyż wzięli na swoje ramiona nauczyciele warcińskiej placówki i to oni odprowadzili go do busa, którym symbole wyruszyły w dalszą drogę.

  Dzisiaj wieczorem przy znakach ŚDM spotykają się młodzi w Miastku. Dokąd jeszcze dotrą - TUTAJ.

  A tu relacje z miejsc, które krzyż i ikona odwiedziły w ubiegłym tygodniu:

  Szczecinek Białogard Kołobrzeg ZK Czarne Świdwin Złocieniec Wałcz Sławno Koszalin

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół