Nowy numer 23/2021 Archiwum

Najwyższa muzyczna półka

Kołobrzeska bazylika, koszalińska katedra i kilka innych kościołów otwierają swe podwoje dla prawdziwej sztuki.

W czwartek 4 lipca koncert "Royal String Quartet" zainaugurował kołobrzeski 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze.

- Ta inicjatywa narodziła się przed trzynastu laty wspólnie z ówczesnym Miejskim Ośrodkiem Kultury i Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie - przypomina Violetta Kowalska z Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, współorganizatora festiwalu.

- Chodzi o to, żeby wczasowicze, którzy w sezonie letnim przyjeżdżają do naszego miasta, mieli kontakt z kulturą wysoką, w dodatku w tak niezwykłym miejscu, jakim jest nasza bazylika. Chcemy, żeby nasza propozycja była na odpowiednim poziomie, a sposób jej podania skłaniał do refleksji i zadumy - tłumaczy p. Kowalska.

- Poza tym jest to też nawiązanie do muzycznych tradycji Kołobrzegu, który już pod koniec XIX wieku słynął jako centrum muzyczne - dodaje.

Już wtedy w kolegiacie odbywały się koncerty. W latach 1906 - 1913, w mieście żył i tworzył znany niemiecki kompozytor i organista Max Reger, którego żona była kołobrzeżanką. Uważał on, że kołobrzeskie organy, zbudowane w 1890 roku, były jednymi z najlepszych w całych Niemczech. Niestety instrument został bezpowrotnie zniszczony podczas wojny.

W 13. edycji festiwalu poszerzono nieco kręgi kulturowe z których czerpać będą wykonawcy oraz instrumentarium festiwalowych koncertów. Dzięki temu w bazylice można było już usłyszeć "Royal String Quartet" rezydujący na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście. Muzycy zagrali utwory Czajkowskiego, Lutosławskiego i Szostakowicza.

W następnych koncertach będzie też można kontemplować brzmienie gitary klasycznej sprawdzającej się w różnorodnym repertuarze, czy wysłuchać kompozycji hiszpańskich, w których pobrzmiewają rytmy flamenco. Jeden z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie - Łukasz Kuropaczewski - zagra m.in. utwory ze swojej najnowszej płyty.

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie też występów orkiestr imponująco prezentujących się we wnętrzu kołobrzeskiej bazyliki. Będą to Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Orkiestra Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych, w składzie której uczestnicy warsztatów wystąpią u boku swoich pedagogów. Festiwal zamknie zespół "Jacaras" z meksykańską wokalistką Julietą Gonzales-Springer.

Podczas całego festiwalu, uczestnicy koncertów będą mogli posłuchać utworów największych światowych mistrzów, takich jak: Mozart, Beethoven, Bach, Vivaldi i wielu innych.

Koncerty odbywają się w każdy czwartek o godz. 20.30, do 8 sierpnia włącznie. Dokładny program można zobaczyć tutaj.

Bilety można nabyć w kasie RCK lub bezpośrednio przed koncertem przy wejściu do bazyliki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama