Nowy numer 29/2021 Archiwum

Hołownia: Po co nam Kościół?

Z Szymonem Hołownią, znanym dziennikarzem, publicystą i autorem książek o tematyce religijnej, spotkali się młodzi słupszczanie.

Mimo choroby, która uniemożliwiła przedpołudniowe spotkanie z koszalińskimi uczniami, i blisko godzinnego spóźnienia gość diecezjalnej ewangelizacji zaprezentował się w Słupsku w znakomitej formie.

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 3 starali się wspólnie z Szymonem Hołownią znaleźć odpowiedź na pytanie: „Po co Kościół?”. Pod takim hasłem bowiem odbywało się spotkanie, zorganizowane w ramach projektu ewangelizacyjnego „Miasto dla Jezusa”.

- Po co Kościół? Żeby ludziom się lepiej żyło, szczęśliwiej. Bóg jest relacją trzech Osób, więc człowiek nie może żyć inaczej niż w relacji. Gdyby był sam, wykończyłby się. Odkrywasz się w zderzeniu z drugim człowiekiem. Swoją wiarę odkrywasz również w drugim człowieku. Nie da się zbawić w pojedynkę. Razem musimy iść, razem musimy się umacniać, razem dostaliśmy Ducha Świętego - odpowiadał na tytułowe pytanie.

Hołownia: Po co nam Kościół?   Szymon Hołownia był gościem w II LO w Słupsku Karolina Pawłowska /GN - Bycie w Kościele zwyczajnie się opłaca. Żyjesz we wspólnocie i widzisz, że twój świat się zmienia. Zupełnie inaczej widzisz ludzi, inaczej wchodzisz w relacje. Łatwiej się żyje, chociaż sytuacje bywają trudniejsze: kiedy ma się głupiego proboszcza, kiedy ma się upierdliwych sąsiadów w kościelnych ławkach, którzy nastawiają na cały głos wiadomą rozgłośnię, a chętnie utopiliby cię w łyżce wody. Ale uświadom sobie, że ty też jesteś dla niektórych upierdliwym wrzodem - argumentował.

Z emocjami dzielił się irytacją na sposób dzisiejszego rozmawiania o Kościele. - Przed spotkaniem z wami jeden z dziennikarzy zadał mi trzy pytania: o skandal na Dominikanie, w który jest zamieszany arcybiskup, o o. Rydzyka i czy Hołownia jest celebrytą. Jak mam to skomentować? Niech prokurator i psychoterapeuta arcybiskupa komentuje. To pytanie - to ma jeszcze założenie: teraz przeproś, bo jesteś w tym Kościele.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Nie przegap

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...