Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wspomnienie patrona diecezji

Św. Maksymilian Kolbe jest, obok św. Wojciecha, patronem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak i dlaczego do tego doszło?

Wspomnienie patrona diecezji   Relikwiarz przechowywany w kaplicy koszalińskiego hospicjum ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Historii życia i męczeństwa św. Maksymiliana (wspomnienie liturgiczne 14 sierpnia) nie trzeba przypominać. Męczennik z Oświęcimia został beatyfikowany przez papieża Pawła VI 17 października 1971 roku. Wydarzenie to przyczyniło się do szybkiego rozwoju kultu błogosławionego nie tylko w Polsce.

Kilka miesięcy później, 28 czerwca 1972 roku, powstała diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Niejako na "fali beatyfikacyjnej" nowy błogosławiony (kanonizowany dopiero w roku 1982) został patronem nowego Kościoła lokalnego, razem ze św. Wojciechem.

O ile wybór św. Wojciecha jest dość jasny, powstała przed 1000 lat diecezja w Kołobrzegu wchodziła bowiem w skład metropolii gnieźnieńskiej, o tyle św. Maksymilian nie miał szczególnych związków z ziemią nad Bałtykiem.

Motywacja wyboru akurat tego patrona była oczywiście głębsza niż "fala beatyfikacyjna". Tłumaczy ją dekret Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, wydany 15 września 1972 roku.

Czytamy w nim: "Gdy w początkach państwa polskiego, wybrzeża Bałtyku zostały skropione krwią św. męczennika Wojciecha-Adalberta, to w niedługim czasie utworzona została na nich hierarchia kościelna. W najnowszych czasach po heroicznej śmierci z miłości bł. Maksymiliana Kolbe, ta sama ziemia położona nad Bałtykiem, jakby na podstawie jakiejś prawidłowości, została ponownie przywrócona Polsce. W takim stanie rzeczy Głowa Kościoła, Papież Paweł VI swoją opatrznościową decyzją z dnia 26 czerwca 1972 roku, wprowadził nowy ład na tych ziemiach, tzn. podzielił je na diecezje, z których jedną jest diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Nic przeto dziwnego, że Biskup, całe duchowieństwo i lud spodziewają się, iż ich modlitwy będą wspomagane przez wstawiennictwo świętych Patronów Niebiańskich, tj. św. Wojciecha-Adalberta i Bł. Maksymiliana Kolbe. Z powyższych przyczyn, na podstawie najspecjalniejszych uprawnień, udzielonych Nam przez Stolicę Świętą, ustanawiamy tychże upragnionych Patronów, jako Niebiańskich Pośredników, tak jednak, że św. Wojciech-Adalbert, Biskup i Męczennik, będzie pierwszorzędnym Niebiańskim Patronem i Obrońcą diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a bł. Maksymilian Kolbe, Wyznawca i Męczennik najwyższej miłości, drugorzędnym".

Jeszcze inaczej wyraził to bp Ignacy Jeż 26 czerwca 1977 roku podczas uroczystości 5-lecia utworzenia diecezji na placu budowy kościoła pw. bł. Maksymiliana w Słupsku. W powitaniu przybyłych gości pasterz diecezji stwierdził, że św. Wojciech i św. Maksymilian "łączą nowe ze starym", przypominają początki dziejów Kościoła na tych ziemiach i zapowiadają nowe ich otwarcie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama