Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ważne zmiany w kalendarzu

Watykan dał zielone światło. Nie chodzi tylko o zmiany nazewnictwa. To ważny element budowania naszej koszalińsko-kołobrzeskiej tożsamości.

Ważne zmiany w kalendarzu   Choć zapewne upłynie jeszcze trochę czasu, zanim zmiany znajdą odzwierciedlenie w druku, nowe wspomnienia już obowiązują wszystkich wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Po długich miesiącach starań udało się wprowadzić do kalendarza liturgicznego ważne zmiany, które dotyczą diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Dzięki pozytywnej decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wyrażonej w piśmie osobiście podpisanym przez kard. Roberta Saraha, prefekta tej dykasterii, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obowiązują nowe obchody liturgiczne:

  • 12 czerwca wspomnienie dowolne bł. Bronisława Kostkowskiego
    Urodził się on w Słupsku, poniósł śmierć męczeńską w obozie w Dachau. Więcej o nim można przeczytać: TUTAJ.
  • 25 czerwca wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
    Żyła w średniowieczu. Kilkukrotnie pielgrzymowała do sanktuarium na Górze Chełmskiej, gdzie doznała także mistycznych wizji.
  • 1 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Ottona z Bambergu
    Na nowo zewangelizował Pomorze w XII wieku, docierając m.in. do Białogardu i Kołobrzegu. Więcej o św. Ottonie oraz o bł. Dorocie można przeczytać: TUTAJ.
  • 15 września wspomnienie Matki Bożej Bolesnej Pani Skrzatuskiej
    Do istniejącego wspomnienia kongregacja pozwoliła dodać lokalny tytuł, odnoszący się do diecezjalnego sanktuarium.
  • 16 listopada wspomnienie dowolne Matki Bożej Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia
    To ukłon w stronę ludności Ziem Odzyskanych pochodzącej z Kresów.

- Procedura jest taka, że biskup diecezji zwraca się z prośbą do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która w imieniu papieża rozważa, czy postulowane zmiany są zasadne. Zmiany zostaną od razu wprowadzone do naszego kalendarza diecezjalnego i sukcesywnie pojawiać się będą w oficjalnych księgach liturgicznych. Niedługo zostanie wydany nowy, VI tom lekcjonarza, które uwzględni już te zmiany. Za kilka lat pojawi się też nowe wydanie Liturgii Godzin, a w końcu także i Mszału - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień, diecezjalny ceremoniarz.

- Z pozoru wydaje się, że nie jest to nic ważnego. Jednak warto przypomnieć starożytną zasadę: "Lex orandi, lex credendi, lex vivendi", która wyraża prawdę, zgodnie z którą to, w jaki sposób celebrujemy liturgię, ma wpływ na to, w jaki sposób wierzymy w Boga, a co za tym idzie, na sposób naszego życia - dodaje kapłan.

Nie jest bez znaczenia dla naszej wiary to, jakich świętych wspominamy w liturgii, a jakich pomijamy. Niektórzy mieszkańcy nieba są nam szczególnie bliscy, a pamięć o nich jest istotna nie tylko ze względu na prawdę o świętych obcowaniu, ale także z punktu widzenia historii i tożsamości. - Liturgia ma wpływ na naszą wiarę i na nasze życie. Nasza ziemia nie obfituje w świętych, tym bardziej warto było wyłuskać tę odrobinę świętości kanonizowanej, związanej z naszą diecezją - przyznaje ks. Kwiecień.

Więcej o liturgicznych zmianach w papierowym wydaniu "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" nr 23/2016, które ukaże się 5 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy