Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czy Koszalin dopłaci do in vitro?

Grupa koszalińskich radnych zamierza przedstawić program dofinansowania procedur in vitro z kasy miejskiej.

Na konferencji prasowej przed koszalińskim ratuszem w piątek 25 sierpnia obecni byli przedstawiciele klubów Platformy Obywatelskiej, Lepszego Koszalina oraz radni niezrzeszeni.

Ogóle zasady proponowanego programu przedstawiła Krystyna Kościńska z Platformy Obywatelskiej, przewodnicząca Rady Miasta.

- Opracowaliśmy program we współpracy z ogólnopolskim Stowarzyszeniem "Nasz Bocian". Przewiduje on realizację tego zadania na lata 2018-2021. Wymogiem niezbędnym, aby móc ten program przedstawić Radzie Miasta, jest opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, na którą czekamy - mówiła Krystyna Kościńska.

Program przewiduje jednokrotne finansowanie procedury in vitro do maksymalnej wysokości 5 tys. złotych, co mniej więcej odpowiada cenom w klinikach zajmujących się in vitro.

Przewodnicząca Rady Miasta podkreśliła, że dofinansowaniu podlegać będą procedury in vitro, w których pobiera się komórki nie tylko od osób pozostających w związku małżeńskim czy partnerskim, ale także w przypadkach, gdy dawcą komórki jest osoba trzecia.

Radni szacują, że w Koszalinie może być ok. 70 par rocznie, które kwalifikowałyby się do skorzystania z programu. Z programu będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 20 do 40 lat.

Niedawno podobny projekt wszedł w życie w Szczecinku. Będziemy śledzili losy projektu radnych w Koszalinie.

  • Kościół katolicki niezmiennie odrzuca procedurę in vitro. Liczne wypowiedzi Konferencji Episkopatu Polski na ten temat można znaleźć - TUTAJ
  • Nasz materiał z konferencji o naprotechnologii, która odbyła się w roku 2014 w Słupsku. Obecny na niej dr Tadeusz Wasilewski, przez wiele lat wykonywał procedurę in vitro, po czym ją porzucił. Wyjaśnia dlaczego zmienił swoje zdanie na jej temat - TUTAJ
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama