GN 29/2021 Archiwum

Urodziny kompozytora

Andrzej Cwojdziński, kompozytor, dyrygent, pedagog, związany z Koszalinem i diecezją koszalińsko-kołobrzeską, kończy 90 lat.

Andrzej Cwojdziński urodził się 25 stycznia 1928 roku w Jaworznie. Jego ojciec Antoni był reżyserem i autorem sztuk teatralnych, a także jednym z założycieli ZAiKS-u. Matka Maria była śpiewaczką i pianistką.

W latach 1947-1955 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Uzyskał tam dyplom z dyrygentury (1953) oraz z kompozycji (1955).

Jeszcze pod koniec lat 40 XX wieku pracował jako asystent dyrygenta, a następnie dyrygent chóru Filharmonii Krakowskiej, a następnie Filharmonii Lubelskiej.

W roku 1964  Andrzej Cwojdziński wraz z żoną zamieszkał w Koszalinie. Objął stanowisko dyrektora naczelnego Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, która po kilku latach jego pracy i zabiegów uzyskała status Filharmonii (1971). Funkcję tę piastował do roku 1979.

Jednocześnie był kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-99) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-80). Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie oraz Koszalińskich Koncertów Organowych.

Andrzej Cwojdziński ma za sobą również wieloletnią pracę pedagogiczną na różnych uczelniach w Polsce. W latach 1951-53 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, w latach 1960-62 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Z tej posady, pod presją ówczesnych władz komunistycznych musiał zrezygnować, bo uważano, że nie można pogodzić pracy dyrektora filharmonii z wykładami na katolickiej uczelni.

W latach 1991-99 wykładał na Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Przez lata uczył też podstaw muzyki i dyrygentury w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie oraz współpracował z Diecezjalnym Studium Organistowskim.

W roku 1997 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Koszaliński kompozytor jest autorem wielu dzieł muzycznych przeznaczonych do wykonywania na różnych instrumentach, a także koncertów, utworów chóralnych.

W jego twórczości zawsze obecna była także muzyka o charakterze religijnym. Są wśród nich m.in.: "Anioł Pański" - oratorium na 3 solistów, chór mieszany i orkiestrę "Hymn o Miłości" - kantata na chór i orkiestrę, "Hymny Maryjne" - na 3 głosy żeńskie i organy, "Kantata o św. Maksymilianie" - monumentalne dzieło na orkiestrę i chór, wykonane w październiku 2000 roku podczas obchodów 1000-lecia biskupstwa w Kołobrzegu.

- Próba usystematyzowania, kategoryzacji, twórczości A. Cwojdzińskiego nie jest łatwa. Ogółem zbiór jego kompozycji sięga ponad 100 pozycji. Sam kompozytor skłania się ku trzem działom swojej twórczości - mówi ks. dr Eugeniusz Kaczor, muzykolog, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, znawca dzieł kompozytora.

Jak podaje ks. Kaczor trzy kategorie utworów A. Cwojdzińskiego to: 1. Muzyka symfoniczna (dzieła wokalno-instrumentalne - np. kantaty; czysto orkiestrowe - np. symfonie; instrumentalno-symfoniczne - np. koncerty; kameralne). 2. Muzyka dla dzieci i młodzieży (utwory dydaktyczne). 3. Twórczość religijna (kantaty, pieśni, muzyka kameralna). 

Jednym z najnowszych dzieł kompozytora jest "Tryptyk z Dawidem Pieśniarzem" do słów ks. Henryka Romanika, wykonany podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. O tym dziele pisaliśmy TUTAJ.

W tym roku, 21 lutego, 90. urodziny obchodzić będzie także małżonka kompozytora, Gabriela Cwojdzińska - pedagog, pianistka, działaczka społeczna, opozycjonistka w czasach PRL, senator I kadencji.
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama