Koszalińsko-Kołobrzeski

Skąd te wezwania?

W pierwszą środę stycznia w parafiach diecezji po raz pierwszy zabrzmiała Nowenna do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, zwana nowenną skrzatuską.

W ten sposób diecezjanie rozpoczęli 9-miesięczne przygotowania do obchodów ogłoszenia sanktuarium w Skrzatuszu bazyliką mniejszą, które są zapowiedziane na 15 września.

O przyznaniu tego tytułu, którym szczyci się dotąd 1600 świątyń na świecie, pisaliśmy TUTAJ, natomiast komunikat biskupa diecezjalnego w tej sprawie opublikowaliśmy TUTAJ.

Nowenna do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei to tekst, który powstał niedawno. O inspiracje do niej, jak również o nowe pieśni poświęcone Matce Bożej Skrzatuskiej zapytaliśmy członka zespołu przygotowującego modlitwy i pieśni w związku z nowenną skrzatuską - ks. Lucjana Huszczonka, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku.

Katarzyna Matejek: W jaki sposób powstała nowenna skrzatuska?

Ks. Lucjan Huszczonek: Zrodziła się z ducha modlitwy i jest wynikiem współpracy kilku osób. Wszystkie są autorami zaproponowanych w nowennie westchnień, bo to jest zbiór tego, co tam, przy Pani Skrzatuskiej, możemy wyczuć, co rodzi się w naszych sercach z adoracji i kontemplacji Jej wizerunku.

Nowe imiona, którymi jako diecezjanie chcemy obdarzać Maryję, to Matka Bożej Miłości Zranionej i Matka Naszej Nadziei.

Wezwania, które się pojawiają w nowennie, są opisem stanu rzeczy. To wszystko wręcz samo się opowiada. Widzimy figurę Matki Bożej, która jest Pietą, Matką, która trzyma na kolanach ciało Syna. To Jezus Chrystus, który jest człowiekiem-Bogiem, czyli Miłością, która została śmiertelnie zraniona przez grzech. Matka nam Go podaje i ma przy tym jasną, pogodną twarz. Bo ta Miłość zwycięża, więc jest nadzieja.

W prośbach do Skrzatuskiej Pani ujęte są problemy, z którymi nierzadko nie potrafimy sobie poradzić, np. "Wypraszaj pociechę po dziecka utracie" czy "Złe wieści ze świata powstrzymaj".

Wezwania biorą się z naszych westchnień, z modlitw ludzi wznoszonych do Boga. Są one zebrane razem i spisane w formie nowenny. To suma naszych cierpień i nadziei, jakie wiążemy z naszą wiarą, tak bardzo nam potrzebną we współczesnym świecie, który w pewnym sensie bardzo się wyziębia, wypełnia ludzi coraz większym poczuciem samotności.

Jaką duchową pomoc niesie nowenna?

To forma religijności, jaką przybiera kult maryjny w ogóle. Nowenna to tylko jedna z nut, jedna z wielu, jakie zanosimy do Boga przez przyczynę Matki Bożej. Ważne, byśmy w tych poszukiwaniach nie stracili z oczu tego, że w sanktuarium maryjnym najważniejszą Osobą jest Jezus Chrystus. Matka Boża w Skrzatuszu mówi nam to samo, co mówiła w Kanie Galilejskiej: "Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn". I Ona nam Go podaje. A jednocześnie patrzy ponad Jego zranioną cielesnością i widzi chwałę zmartwychwstania, dlatego jest naszą nadzieją.

Diecezjalną nowennę rozpoczynamy 2 stycznia, 9 miesięcy przed uroczystościami, podczas których sanktuarium w Skrzatuszu zostanie ogłoszone bazyliką mniejszą. Będziemy ją odmawiać w parafiach w każdą pierwszą środę miesiąca. Dlaczego ważne jest, byśmy jako diecezjanie podjęli tę nową modlitwę wspólnie?

Tak, jak naród wybrany jest narodem Księgi, tak my jesteśmy narodem modlitwy. Gromadzi nas wspólna modlitwa, tak jak drużynę gromadzi sztandar. W wymiarze naszego Kościoła diecezjalnego utożsamiamy się z czcią Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Jest to dla nas ważne miejsce i dlatego chcemy się zjednoczyć poprzez nowennę, by zogniskować nasze emocje, uczucia, prośby, uwielbienie czy przeproszenie we wspólnotowej modlitwie Kościoła. To jest znak jedności, podobnie jak modlitwa "Ojcze nasz", po tym się rozpoznajemy.

Równolegle z nowenną powstają nowe pieśni. Jedną z nich, zaproponowaną już do wykonywania w kościołach pt. "Modlitwa do Matki Bożej Skrzatuskiej" ze słowami Jolanty Łady-Zielke i muzyką Marii Krawczyk-Ziółkowskiej, niektórzy z nas już znają z ubiegłorocznych wydarzeń - Spotkania Młodych oraz Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza. Inne dopiero powstają. Wyjątkowe jest to, że zaśpiewamy coś swojego, związanego z historią i duchowością naszej diecezji.

To jest bardzo piękne i należy nad tym pracować. Odbudowaliśmy sanktuarium jako wspólnota diecezjalna, powstała piękna materialna świątynia, odnowiona wielkim wysiłkiem. Teraz jest czas na pracę nad tym, co ma nas zbliżać do Boga w tym wyjątkowym miejscu. To między innymi wspólnotowość modlitw, pieśni. To jest właśnie jedność. Realizujemy ją nie poprzez narzucanie jakichś form, ale przez naszą pracę nad tym, aby wypełnić wołanie Pana Jezusa z Ogrójca: "Ojcze, spraw, aby byli jedno". Gromadzimy się pod jednym znakiem krzyża. I tak idziemy do naszych sanktuariów, świątyń.


Zapraszamy do zapoznania się z tekstem nowenny i pieśnią "Modlitwa do Matki Bożej Skrzatuskiej".

Pobierz tekst Nowenny do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei - TUTAJ.

Pobierz nuty pieśni - TUTAJ.

Wysłuchaj nagrania pieśni: 

Zobacz nagranie pieśni "Modlitwa do Matki Bożej Skrzatuskiej".

Skrzatusz2
Maria Krawczyk
,

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..