Nowy numer 8/2019 Archiwum

Świat, w którym chcą żyć

Młodzi z Young Caritas zamierzają naprawiać świat. Jak to robić, zastanawiali się podczas zimowych warsztatów w Ostrowcu.

Najpierw jednak musieli sami zastanowić się, o jakim świecie marzą. Do namysłu przystąpili w dwóch turach. Od 1 do 3 lutego, pod opieką kleryka Dawida Raka, zebrały się 11- i 12-latki ze Szczecinka i Różewa, zaś od 5 do 7 lutego, pod opieką dk. Macieja Lutyńskiego, ich starsi koledzy ze Szczecinka, Koszalina i Sławoborza. Łącznie w warsztatach w ośrodku St. Liborius w Ostrowcu wzięło udział ponad 30 osób.

Podczas warsztatów młodzi pokazali, że marzą o świecie, w którym panuje sprawiedliwość rozumiana nie jako równy podział dóbr, ale według tego, czego każdemu potrzeba. Chcą rzeczywistości, w której ważne są wiara w Boga, rodzina, miłość, tolerancja.

Diakon Maciej uważa, że młodzi są otwarci na czynienie dobra, jednak nie wiedzą do końca, jak, po co. Te chęci więc trzeba budzić i kształtować, by przemieniły się we właściwe czyny.

Diakon Maciej Lutyński polecał młodym, by naprawianie świata rozpoczęli od samych siebie   Diakon Maciej Lutyński polecał młodym, by naprawianie świata rozpoczęli od samych siebie Katarzyna Matejek /Foto Gość - Nie wystarczy pomagać. Przecież można to robić dlatego, żeby się wylansować albo żeby zaskarbić sobie życzliwość i wzajemność, albo żeby uspokoić swoje sumienie - zastrzega. Zaleca, by chęć pomagania konfrontować z Ewangelią. - Pytać się Jezusa: dlaczego chcę pomagać, dlaczego powinienem. Najwłaściwszym motywem jest to, że kocham Jezusa i tyle. Do tego jednak trzeba dojść przez wiele doświadczeń. I po to tu jesteśmy.

Wolontariusze z Young Caritas mieli do przepracowania takie zagadnienia, jak uznanie wartości każdego człowieka. Wychowawca Mateusz Kaczmarek obserwuje, że na co dzień, zwłaszcza w mediach społecznościowych, spotykają się oni z postawami odrzucającymi ludzi z marginesu społecznego, np. bezdomnych. - Dzieciaki oglądają różne blogi i vlogi, gdzie pokazuje się wypaczony obraz bezdomnych. W Caritas uczymy ich szacunku wobec każdego, wyjaśniamy, że na bezdomność składa się wiele przyczyn i że może być ona niezawiniona - mówi wychowawca.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL