Program "Dobre Wsparcie" najlepszy w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.

Program partnerski realizowany przez diecezjalną Caritas został zwycięzcą w konkursie KE "RegioStars Awards 2019" na najbardziej innowacyjne projekty unijne.

Finał dorocznego konkursu Komisji Europejskiej "RegioStars Awards 2019" odbył się 9 października w Brukseli. W kategorii zwalczania nierówności i ubóstwa w Unii Europejskiej zwyciężył program "Dobre Wsparcie", którego pomysłodawcą jest Fundacja Nauka dla Środowiska związana z Politechniką Koszalińską, zaś partnerem realizującym go na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – diecezjalna Caritas. Podobnie na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej realizuje go Caritas archidiecezjalna. Partnerami programu są nadto województwo zachodniopomorskie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Dotychczasowa współpraca zaowocowała otwarciem mieszkań wytchnieniowych w Kołobrzegu i Szczecinie, organizacją cyklicznych szkoleń dla opiekunów, dofinansowaniem remontów mieszkań, rozwojem sąsiedzkich usług opiekuńczych. Wdrażany jest także system nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych na wzór Ubera, dzięki którym można połączyć biorcę usługi z jej wykonawcą.

To jedyny projekt z Polski, który zakwalifikował się do finału konkursu "RegioStars Awards 2019". Napłynęło na niego 199 zgłoszeń, z czego wyłoniono 24 finalistów w 5 kategoriach. Wpływ na decyzję miało głosowanie publiczności, zaś z wyłonionych finalistów eksperci wskazali zwycięzców. „Dobre Wsparcie" otrzymało statuetkę w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa.

Program "Dobre Wsparcie" najlepszy w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.   Partnerzy "Dobrego Wsparcia" w Brukseli: przedstawiciele Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Zachodniopomorskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Archiwum Caritas

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Square Brussels Convention Centre w Brukseli. Statuetkę za program "Dobre Wsparcie" odebrali marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Arkadiusz Borysiewicz, lider Fundacji Nauka dla Środowiska. Caritas diecezji reprezentowali jej dyrektor ks. Tomasz Roda oraz Wioleta Pelech i Agnieszka Pluta z biura projektów.

– To dla nas ogromne wyróżnienie w skali całej Europy, że założenia partnerskiego projektu zbudowane dwu i pół roku temu, skutecznie realizujemy jako Caritas, a staramy się to robić coraz lepiej – powiedział ks. Roda – i że tu, w Brukseli, mogliśmy usłyszeć ze sceny, z ust lidera Fundacji Nauka dla Środowiska podziękowanie Kościołowi Katolickiemu za dobre partnerstwo.

Jak liczy dyrektor, skutkiem otrzymania nagrody jest szansa, że program dofinansowany przez UE będzie realizowany przez kolejne lata.

Wioleta Pelech jako koordynatorka "Dobrego Wsparcia" podkreśla, że atutem projektu jest jego innowacyjność. Wyraża się ona m.in. w dostępności programu (kontakt z opiekunem można uzyskać poprzez portal zintegrowany z aplikacją mobilną, co testowane jest obecnie w Łobzie). – Szkolone są kolejne opiekunki, które będą obsługiwać tę  mobilną aplikację i liczymy, że w następnej edycji programu będzie ona szeroko dostępna – wyjaśnia koordynatorka.

– Europa mówi: innowacyjność. A my jako Caritas przekładamy to na określenie: bliskość – mówi ks. Roda. – Chcemy być blisko ludzi potrzebujących pomocy, chcemy do nich dotrzeć i realnie pomóc. Mamy do tego narzędzia: przeszkolonych opiekunów, mieszkanie wytchnieniowe, wypożyczalnię sprzętu medycznego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..