Nowy numer 31/2021 Archiwum

Jak wybrali mieszkańcy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej?

Mieszkańcy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej głosowali w trzech okręgach wyborczych: koszalińskim, słupskim i pilskim. W wyborach do Sejmu wygrało PiS, do Senatu - KO.

W okręgu koszalińskim wybory do Sejmu wygrało PiS (36,83 proc.). KO zdobyła 32,31 proc., Lewica 15,44 proc., PSL-Koalicja Polska 9,43 proc., Konfederacja 5,98 proc.

W okręgu słupskim wygrało również PiS zdobywając 36,43 proc., KO 35,85 proc., Lewica 12,47 proc., PSL-Koalicja Polska 7,94 proc. i Konfederacja 7,30 proc.

W okręgu pilskim na PiS zagłosowało najwięcej, bo 35,64 proc. wyborców, na KO 30,6 proc., na PSL-Koalicję Polską 13,86 proc., na Lewicę 13,28 proc., a na Konfederację 6,62 proc.

Wiadomo na pewno, że wszystkie mandaty senatorskie w regionie zdobyli jednak kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Janusz Gromek (Kołobrzeg), Adam Szejnfeld (Piła), Kazimierz Kleina (Słupsk) oraz Stanisław Gawłowski (Koszalin), który jest politykiem Platformy Obywatelskiej, ale startował z własnego komitetu, ponieważ Koalicja Obywatelska w Koszalinie nie wystawiła swojego kandydata do Senatu.

Pojedynek Stanisława Gawłowskiego z kandydatem PiS Krzysztofem Nieckarzem pokazał jak wielkie znaczenia ma każdy głos. Kandydat z PO wygrał przewagą zaledwie 320 głosów.

Zwycięstwo PiS w wyborach do Sejmu w okręgach koszalińskim i słupskim nie przełożyło się jednak na różnicę w ilości mandatów w stosunku do KO. Tylko w okręgu pilskim zwycięstwo partii rządzącej było na tyle wyraźne, że zdobyła ona o jeden mandat więcej niż KO.

Mandaty otrzymali:

Z okręgu koszalińskiego: PiS (3 mandaty): Małgorzata Golińska, Czesław Hoc, Paweł Szefernaker; KO (3 mandaty): Jerzy Hardie-Douglas, Marek Hok, Piotr Zientarski; PSL-Koalicja Polska (1 mandat): Radosław Lubczyk; Lewica (1 mandat): Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Z okręgu słupskiego: PiS (5 mandatów): Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Piotr Müller, Magdalena Sroka, Janusz Śniadek; KO (5 mandatów): Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke; Lewica (2 mandaty): Marek Rutka, Joanna Senyszyn; PSL-Koalicja Polska (1 mandat): Marek Biernacki; Konfederacja (1 mandat): Artur Dziambor.

Z okręgu pilskiego: PiS (4 mandaty): Krzysztof Czarnecki, Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak, Marcin Porzucek; KO (3 mandaty): Maria Janyska, Killion Munyama, Jakub Rutnicki; PSL-Koalicja Polska (1 mandat): Krzysztof Paszyk; Lewica (1 mandat): Romuald Ajchler; Konfederacja (0 mandatów).

Zobacz także:

100-procentowa frekwencja. Klasztory klauzurowe dają lekcję patriotyzmu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama