Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na cmentarzu w Kołobrzegu spoczęła Waleria Żuławnik

W latach 90. XX wieku artystka była dyrygentką chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W swojej karierze prowadziła wiele chórów. Przez niemal 20 lat uczyła na Akademii Muzycznej we Lwowie.

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu przewodniczył ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD w Koszalinie. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Kowal, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pile, w latach 1995-2000 kierownik chóru seminaryjnego.

ks Krzysztof Kowal o śp Walerii Żuławnik
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Na pogrzebie obecni byli także członkowie chórów, z którymi pracowała śp. Waleria Żuławnik.

Na cmentarzu w Kołobrzegu spoczęła Waleria Żuławnik   Kołobrzeg, 12 grudnia: Msza św. pogrzebowa w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Jednym z nich jest Antoni Maksymowicz, od 21 lat związany kołobrzeskim chórem Cantores Colabregae, którym W. Żuławnik dyrygowała od samego początku jego istnienia.

- Przy pani Walerii uczyłem się podstaw śpiewu. Jako czysty amator śpiewałem czasami w kościele, ale to dzięki niej poznałem nuty, zasady śpiewu na głosy. Była dla nas bardzo wymagająca. Jeśli na koncercie coś nam nie wyszło, omawialiśmy te błędy i ćwiczyliśmy jeszcze raz. Oprócz śpiewu nauczyłem się od niej właśnie systematyczności. Mam nadzieję, że nasz chór będzie dalej istniał - mówi kołobrzeżanin.

Na cmentarzu w Kołobrzegu spoczęła Waleria Żuławnik   Waleria Żuławnik. miastokolobrzeg.pl

Więcej o śp. Walerii Żuławnik we wcześniejszym materiale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama