Animator krajowy projektu Laudato Si' z wizytą w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Tworzona przez licealistów mapa zanieczyszczeń, czujniki czadu przekazywane mieszkańcom starych kamienic, akcja "Słoik św. Franciszka" w Sławoborzu czy zakładany w Tymieniu "Ogród św. Franciszka" - to chlubne powody, dla których diecezja koszalińsko-kołobrzeska jest pierwszą z 12, jakie w drugim roku funkcjonowania caritasowego projektu Laudato Si' odwiedził jego krajowy koordynator br. Cordian Szwarc OFM.
- Kiedy pierwszy raz usłyszałem o czujnikach czadu realizowanym właśnie w waszej diecezji, pomyślałem: "To naprawdę czadowy projekt!". Bo tu ktoś zauważył, że lokalna społeczność ma problem w tym zakresie i znalazł sposób, jak realnie pomóc drugiemu człowiekowi. Takich projektów życzymy sobie jak najwięcej - powiedział br. Szwarc.
Z pierwszą wizytą franciszkanin udał się 7 maja do Sławoborza i Powalic, gdzie wolontariusze szkolnej i parafialnej Caritas wraz z lokalną społecznością realizują "Słoik św. Franciszka". W spotkaniu wzięli udział wolontariusze i beneficjenci projektu, a także wójt.
- Atutem tego projektu jest aspekt społeczny. Dzięki wspólnym działaniom mieszkańcy gminy zacieśnili więzi, także te międzypokoleniowe - mówi Malwina Giełdon, koordynator Laudato Si' w diecezji. Jak dodaje, sławoborski projekt, choć formalnie dobiegł końca, będzie kontynuowany. - Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że to niezwykłe współdziałanie zostanie w Sławoborzu na stałe - zaznacza.
8 maja br. Szwarc spotkał się z osobami zaangażowanymi w projekt diecezjalnej mapy zanieczyszczeń, w tym z jego pomysłodawcą i koordynatorem merytorycznym - dr. Kazimierzem Sławińskim. - Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że będzie realizowany i ruszy ponownie jesienią. Zaprosimy do niego kolejnych kilkanaście szkół - mówi M. Giełdon.
Łącznie do tej pory Caritas diecezji w ramach Laudato Si' podjęła 5 projektów. Obecnie trwa konkurs, który wyłoni 5 kolejnych. Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ.
Wywiad z br. Szwarcem TUTAJ.