Nowy numer 38/2021 Archiwum

29 lat temu św. Jan Paweł II przybył do Koszalina

1 czerwca 1991 roku św. Jan Paweł II zgromadził 300 tys. Pomorzan przy kościele pw. Ducha Świętego, by rozpocząć z nimi narodową powtórkę z Dekalogu.

To był początek IV pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. 1 i 2 czerwca 1991. św. Jan Paweł II spędził na koszalińskiej ziemi intensywne 22 i pół godziny: powitanie na lotnisku w Zegrzu (przeczytaj więcej TUTAJ), poświęcenie WSD (przeczytaj więcej TUTAJ) i sanktuarium na Górze Chełmskiej (przeczytaj więcej TUTAJ), Eucharystię w parafii pw. Ducha Świętego, Różaniec w katedrze (przeczytaj więcej TUTAJ) oraz nazajutrz ponownie w Zegrzu - spotkanie z Wojskiem Polskim (przeczytaj więcej TUTAJ). Zdjęcia z tych pamiętnych wydarzeń publikowaliśmy TUTAJ.

1 czerwca po ceremonii poświęcenia sanktuarium na Górze Chełmskiej św. Jan Paweł II udał się do kościoła pw. Ducha Świętego. Na terenie przyległym do świątyni ustawiono ołtarz. Przed nim, na błoniach, zgromadziło się ponad 300 tys. ludzi. O godz. 16.15 ojciec święty przewodniczył pierwszej podczas tej podróży Mszy św. Liturgia trwała do ok. 18.30. Homilia, w której odnosił się do Pierwszego Przykazania Bożego, stanowiła wprowadzenie do Dekalogu, tematu, który papież Polak zamierzał poruszyć podczas dalszych spotkań z rodakami. Oto jej treść:

1. "Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej (...). Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną!" (Dekalog, por. Wj 20, 2-3). Wybrał Bóg miejsce na pustyni: górę Synaj - i wybrał lud, któremu objawił siebie jako wybawcę z niewoli egipskiej - i wybrał człowieka, któremu powierzył swe przykazania: Mojżesza. Dziesięć prostych słów. Dekalog. Pierwsze wśród nich brzmi właśnie tak: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną".

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama