Podczas sesji, zgodnie z zapowiedzią, omawiano kwestie związane z małżeństwem i rodziną. Członkowie synodu otrzymali wcześniej projekt uchwały, który przygotowała Komisja ds. małżeństw i rodzin.
Bp Edward Dajczak rozpoczął drugą sesję synodalną od zapalenia świecy oraz modlitwy do Ducha Świętego. Członkowie synodu, którzy nie byli obecni na pierwszej sesji, złożyli publiczne wyznanie wiary.
Jak mówią członkowie Komisji ds. małżeństw i rodzin, jej propozycje mają wyjść naprzeciw współczesnym problemom społecznym, z którymi boryka się rodzina.
Jeśli chodzi o przygotowanie do małżeństwa, w projekcie uchwały czytamy: "Należy ustanowić zespół, składający się z duszpasterzy, małżonków, przedstawicieli ruchów i wspólnot kościelnych, który zaktualizuje Zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z dnia 25 czerwca 1999 roku".
Jak zauważono, 20 lat w obecnie niezwykle szybko zmieniającym się świecie, to dużo, dlatego trzeba na nowo przemyśleć propozycje formacji dla przyszłych małżonków.
Zwrócono uwagę na konieczność ewangelizacji narzeczonych, którzy bardzo często przystępują dziś do sakramentu małżeństwa bez wiary. Ślub, jeśli w ogóle ktoś chce go zawrzeć w kościele, coraz częściej staje się wydarzeniem o charakterze bardziej towarzyskim niż religijnym.
Dlatego w projekcie uchwały czytamy: "Zaleca się kerygmatyczne warsztaty ewangelizacyjne dla narzeczonych, którzy świadomie odeszli od praktykowania wiary, lecz pragną sakramentalnego związku małżeńskiego. Szczególnie warto wskazać program »Radość i nadzieja«. Takie warsztaty mogłyby zastąpić nauki ogólne w ramach przygotowania do małżeństwa".
Oprócz przygotowania do małżeństwa, w projekcje uchwały komisja zaakcentowała także konieczność towarzyszenia małżonkom, niezależnie od stażu. Wśród wielu propozycji padł także postulat utworzenia "Diecezjalnego Centrum Rodziny" jako instytucji szkoleniowo-formacyjnej dla duszpasterzy, doradców życia rodzinnego, małżeństw animatorskich oraz liderów grup i wspólnot małżeńskich.
Chodzi o to, aby w diecezji nie zabrakło kompetentnych osób, mogących angażować się w inicjatywy formacyjne dla małżeństw i rodzin, czy w pracę w katolickich poradniach rodzinnych. Komisja postuluje, aby w każdej parafii funkcjonowała tzw. para animatorska, czyli małżeństwo wspomagające proboszcza w planowaniu i realizowaniu duszpasterstwa rodzin na poziomie parafii.
Komisja zasugerowała wdrożenie w diecezji programu "Na Miłość i Życie", który jest propozycją, w którą mogą zaangażować się osoby na co dzień działające w różnych ruchach rodzinnych.
W projekcie uchwały zauważono także ludzi żyjących w trudnych sytuacjach rodzinnych. "Należy zorganizować lub ożywić duszpasterstwo związków niesakramentalnych, zwłaszcza w większych ośrodkach na terenie diecezji, oraz powołać odpowiedzialnych za nie kapłanów. Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które prowadzą głębokie życie religijne, warto roztropnie angażować w życie parafii" - czytamy w propozycji.
W innym miejscu projektu uchwały znalazł się także zapis: "Należy towarzyszyć osobom żyjącym w separacji, rozwiedzionym i opuszczonym, które nie zdecydowały się na życie w kolejnym związku. Należy zapewnić małżonkom doświadczającym kryzysu odpowiednią pomoc duchową i psychologiczną (terapeutyczną) w poradniach katolickich, w których powinien dyżurować duszpasterz, mediator, pedagog, psycholog. Warto też proponować małżonkom wspólny udział w rekolekcjach w celu ożywienia więzi małżeńskiej".