Podczas sesji, zgodnie z zapowiedzią, omawiano kwestie związane z małżeństwem i rodziną. Członkowie synodu otrzymali wcześniej projekt uchwały, który przygotowała Komisja ds. małżeństw i rodzin.
Podczas sesji plenarnej głos zabrali jej uczestnicy: duchowni i świeccy.
Przedstawiciele ruchów zaprezentowali swoje działania na rzecz małżeństwa i rodziny. Członkowie synodu wysłuchali krótkich wystąpień członków: Wspólnoty "Emmanuel", ruchu "Spotkań Małżeńskich", "Domowego Kościoła", czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło–Życie, "Szkoły Maryi", czy drogi neokatechumenalnej.
Głos zabrała także Barbara Kwiatosz-Kalinowska, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, przedstawiając funkcjonowanie referatu ds. duszpasterstwa rodzin w zakresie poradnictwa rodzinnego.
Jacek Krzyżanowski z Koszalina zwrócił uwagę na konieczność zmiany formy przygotowania dzieci do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Jak stwierdził, trzeba bardziej zaangażować w ten proces rodziców, którzy sami potrzebują często odnowy wiary. – Nie do przecenienia mogą okazać się w tym zakresie wspólnoty, które funkcjonują już w parafiach – stwierdził.
W tej kwestii na zakończenie sesji głos zabrał bp Edward Dajczak, który zapowiedział planowaną w diecezji zmianę programu przygotowania dzieci do I Komunii świętej. Wprowadza ona przeorientowanie tego procesu tak, aby nie było ono stricte duszpasterstwem dzieci, ale raczej próbą dotarcia do nich przez rodziców.
Ks. Andrzej Wachowicz z Jastrowia, przed laty diecezjalny duszpasterz rodzin, zwrócił uwagę na kryzysy, jakich doświadczają małżeństwa, które są generalnie blisko Kościoła. – Takie związki też się rozpadają. Potrzeba nam odważnych działań. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy chcą wstąpić do ruchów. Musimy pomyśleć o tych, którzy nie są gotowi na wymagającą formację, ale są normalną rodziną katolicką, mającą jednak problemy z życiem Ewangelią. Co im możemy zaproponować? Ruchy? Może jednak nie. Może trzeba tworzyć inne środowiska wiary, aby przytulić tych ludzi do Kościoła? – pytał duszpasterz.
Ks. Wachowicz zwrócił też uwagę na brak w projekcie uchwały odniesień do kwestii związanych z promowaniem czystości przedmałżeńskiej.
Halina Łuś z Piły zaproponowała kilka konkretnych poprawek do tekstu projektu uchwały, uściślających znaczenie poszczególnych sformułowań. Przypomniała też, że warto wciąż sięgać do materiałów z pierwszego synodu, ponieważ niektóre z nich są nadal cenne, a niezrealizowane.
Alicja Górska, dyrektor Radia Plus Koszalin, od lat zajmująca się problematyką straty dziecka, zwróciła uwagę m.in. na tę kwestię. – Grzechem zaniedbania Kościoła jest niepytanie się o to, co dzieje się z ciałami dzieci zmarłych w wyniku poronienia lub aborcji – powiedziała dziennikarka, odnosząc się do miejsc, w których funkcjonują oddziały położnicze, gdzie dochodzi do poronień, ale pogrzeby dzieci utraconych wciąż tam się nie odbywają. Uczestnicy sesji w tym kontekście usłyszeli także o odbywających się w diecezji rekolekcjach dla rodziców po stracie dziecka w różnych okolicznościach.
Alicja Górska wskazała także na potrzebę towarzyszenia rodzinom, które mają za sobą staranie się o dziecko metodą in-vitro. – Ci ludzie wciąż należą do Kościoła – stwierdziła.
Dziennikarka przywołała też kwestię rodzin, w których dzieci odkrywają u siebie skłonności homoseksualne. Jest to w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej temat wciąż duszpastersko niezagospodarowany.
Marek Ziętek ze Słupska zabrał głos zdalnie. Również on przywołał problem homoseksualizmu, a także uzależnień i rozbicia więzów rodzinnych z powodu emigracji zarobkowej. Jeśli chodzi o przygotowanie do małżeństwa, Marek Ziętek zwrócił uwagę na długi czas, który mija od tzw. kursu przedmałżeńskiego przeprowadzanego w ostatniej klasie szkoły średniej, do faktycznego zawarcia małżeństwa.
Słupszczanin przywołał także działalność duszpasterstwa mężczyzn, które również jest szansą na pozytywne oddziaływanie na rodziny.
Po obiedzie głos zabrali jeszcze: o. Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa, ks. Dawid Andryszczak, kapelan szpitala w Słupsku, Gabriela Wojtczak z Kołobrzegu oraz Jolanta Drachal z Białogardu.
Ostatnia z wypowiadających się podniosła kwestie m.in. adopcji, czy rodzin zastępczych. Stwierdziła, że w toku przygotowania do małżeństwa należy zwracać uwagę narzeczonych także na tę problematykę.
Kolejna sesja synodalna odbędzie się 28 listopada. Jej tematyka będzie dotyczyła roli świeckich w Kościele.