Nowy numer 13/2024 Archiwum

Obywatele katolicy mają głos, który może wiele zmienić

Do końca listopada trwa głosowanie na projekty infrastrukturalne, czy kulturalne, które zostaną zrealizowane w ramach słupskiego Budżetu Obywatelskiego.

W obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Słupsku startuje 45 projektów. Do rozdysponowania na realizację zwycięskich inicjatyw w roku 2021 przeznaczone zostały 3 mln złotych. Dwa zgłoszone przez mieszkańców Słupska projekty dotyczą lokalnego Kościoła, choć służą nie tylko wiernym. W ich zgłaszanie i promowanie angażują się mieszkańcy miasta, którzy czują się nie tylko częścią wspólnoty wierzących, ale także obywateli. Oba projekty pokazują, że często to, co służy Kościołowi, jest też wartością dodaną dla miasta.

Projekt nr 26 "Mariackie Koncerty Organowe" zakłada zorganizowanie co najmniej 10 recitali organowych na organach kościoła Mariackiego.

Inicjator projektu, Zbigniew Gach, znany na ziemi słupskiej organista, pedagog, działacz kulturalny, podkreśla walory instrumentu zainstalowanego w gotyckiej świątyni w centrum miasta. Ostatnio, znajdujące się tam organy, zostały poddane gruntownej modernizacji, stając się największymi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Jest to instrument, na którym można wykonać właściwie każdą muzykę organową - od romantycznej po współczesną. Pozwala to na ułożenie bardzo zróżnicowanego programu recitali, a nawet zaprezentować duży przekrój literatury organowej podczas jednego koncertu - mówi Zbigniew Gach.

Jak można przeczytać w opisie projektu na stronie Budżetu Obywatelskiego: "Zadanie wzbogaci ofertę kulturalną miasta Słupska oraz stanowić będzie promocję nowo wybudowanych organów kościoła Mariackiego (zadanie budowy instrumentu było współfinansowane przez Miasto), które stanowią atrakcję turystyczną".

Recitale odbywać się będą prawdopodobnie raz w miesiącu. Wstęp na nie będzie wolny. Swoją gotowość do zaprezentowania się przed słupską publicznością już wyrazili wybitni polscy organiści, tacy jak choćby prof. Andrzej Chorosiński czy prof. Jan Bokszczanin.

Kolejny projekt, opatrzony numerem 17 widnieje pod nazwą: "Miejsca parkingowe wraz z terenem zielonym przy Kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe na Zatorzu".

Jest to teren należący do miasta. Od lat jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidziano tam miejsca parkingowe oraz tereny zielone. Po wybudowaniu biegnącego obok kościoła ringu, nie może tam bowiem powstać nic innego.

- Mieszkańcy korzystają z tego miejsca, przychodzą do kościoła, nie mają gdzie zaparkować. Poza tym, ładnie zagospodarowane tereny zielone służyłyby wszystkim, nie tylko parafianom - mówi Adam Piekarec, inicjator projektu, tłumacząc jego znaczenie dla tej części miasta.

Na projekty można głosować do 30 listopada tylko na specjalnej platformie internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy