Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kim byliśmy, kim jesteśmy

Troskę o tożsamość diecezji w ósmej sesji synodu wyraziły komisje ds. katechizacji i historyczna.

Zwracając uwagę na postępujące zjawiska sekularyzacji społeczeństw, relatywizmu i indywidualizmu, a także specyfikę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, komisja ds. katechizacji zaproponowała powołanie Rady Katechetycznej, która byłaby ciałem opiniującym i doradczym w organizacji katechezy w diecezji. W jej skład powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk realizujących katechezę.

Jako podstawowe miejsce katechezy wskazano parafię, a jako jej realizatora – katechetę, dlatego poświecono uwagę tożsamości i stałej formacji nauczycieli katechezy. Obecnie w posługę tę w diecezji angażuje się ok. 620 kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich.

– Nie należy rezygnować z obecności katechezy w parafii, ale czynić ją jak najbardziej owocną, co wynika z podmiotowej roli Kościoła w Polsce. Kiedy tego zaczyna brakować, to nauczanie religii traci wyznaniowy charakter – mówił ks. dr Radosław Mazur, sekretarz komisji ds. katechizacji. Jak dodał, nie tylko uczniowie są odbiorcami katechezy, ale też dorośli, np. w ramach tzw. katechezy specjalnej, w tym znajdujący się w specyficznych sytuacjach. Komisja uznała, że godne docenienia i wsparcia jest odkrywanie katechetycznego potencjału grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy