Troskę o tożsamość diecezji w ósmej sesji synodu wyraziły komisje ds. katechizacji i historyczna.
Tłem rozmów nad projektem komisji ds. historycznych była troska o pamięć Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego o pierwszym biskupstwie w Kołobrzegu, działalności misyjnej biskupa Reinberna i św. Ottona z Bambergu. Rolę strażników tej pamięci szczególnie powinny sprawować parafie, pieczołowicie gromadząc i konserwując archiwalia kościelne. Ponadto przypomniano o wymogu prowadzenia kroniki parafialnej oraz ogólnie dostępnych ogłoszeń duszpasterskich.
– Żeby dobrze funkcjonować w przyszłości, powinniśmy korzystać z tego, że jesteśmy bogaci tym, co pozostawili po sobie nasi poprzednicy – powiedział przewodniczący komisji ds. historycznych ks. dr Tadeusz Ceynowa o dorobku pisanym i architektury sakralnej, oraz szacunku do niego, czemu służy m.in. archiwum diecezjalne. – Tego szacunku musimy uczyć kolejne pokolenia, żeby mogły one poznawać swoją małą ojczyznę.
Tematem były nie tylko obiekty sakralne, ale też tereny przykościelne, jak cmentarze parafialne, w tym troska o groby kapłanów, również niemieckich, braci i sióstr zakonnych, dobrodziejów. Postulowano ożywianie lokalnej pamięci o świętych i błogosławionych, którzy przebywali na terenie diecezji, i powołanie instytucji kustosza pamięci, czuwającego nad upamiętnianiem osób i wydarzeń ważnych dla tożsamości Kościoła lokalnego. Komisja zaleciła ustanowienie diecezjalnego odznaczenia Pro Ecclesia Coslinensi-Colubregana, którym biskup diecezjalny mógłby symbolicznie wyróżniać każdego roku osoby zaangażowane w ukazywanie walorów dziedzictwa materialnego i duchowego Kościoła lokalnego.
Dziewiąta sesja synodalna odbędzie się 26 lutego. Wówczas zaprezentuje swój projekt komisja ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji.