Reklama

Zmarł Wacław Kubicki

Dziś rano odszedł wybitny muzyk, pedagog, współorganizator jednego z największych festiwali organowych w Polsce.

Dziś rano odszedł po kilku miesiącach choroby Wacław Kubicki, koszaliński organista, wychowawca kilku pokoleń muzyków kościelnych służących nie tylko w diecezji, ale na całym świecie.

Naukę muzyki rozpoczął w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu. Następnie odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Leona Batora (dyplom w 1972 roku) oraz w klasie śpiewu solowego (dyplom w 1976 roku). Działalność koncertową rozpoczął jeszcze jako student, występując na różnych wydarzeniach muzycznych oraz jako solista koncertów symfonicznych. Udzielał recitali w radio i telewizji, dokonał wielu nagrań archiwalnych m.in. muzyki polskiej.

Uczestniczył w wielu festiwalach organowych w Polsce. Koncertował też w Szwecji, Finlandii, Danii, Francji i Niemczech. Współpracował jako solista z Filharmonią Koszalińską. Przez trzy lata pracował też jako organista w polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku na Manhattanie.

Na trzy dekady związał się z koszalińską katedrą, nie ukrywając swojej miłości do katedralnych organów.

– Na najlepszych polskich organach już grałem. Tak samo na wielu w Europie. Podobno w Atlantic City są największe na świecie organy, mają blisko 500 głosów. Chciałbym to zobaczyć. Ale, bo ja wiem, czy byłaby to aż taka atrakcja? Najbardziej lubię grać na tych naszych, w katedrze. I za nic w świecie bym ich nie zamienił na inne - mówił w 2010 r.  "Gościowi Koszalińsko-Kołobrzeskiemu" w przededniu 65. urodzin. 

Z wieży schodził po to, by uczyć następnych organistów. Jako niestrudzony pedagog przekazywał swoim wychowankom nie tylko wiedzę, ale też miłość do muzyki, zwłaszcza liturgicznej. 

Był nauczycielem akademickim w filii gdańskiej Akademii Muzycznej w Koszalinie, wieloletnim nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz oraz w diecezjalnym studium organistowskim.

Był współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego, jednego z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia pan Wacław również był niezwykle aktywny. Organizm odmówił posłuszeństwa po jednym z sierpniowych koncertów w Darłowie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 listopada (czwartek) o godz. 11 w koszalińskiej katedrze. 

Polecajmy Bogu zmarłego Wacława w naszych modlitwach. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..