Koszalińsko-Kołobrzeski

Region Civitas Christiana z nowym dyrektorem

Został nim Mateusz Gawroński. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Pilicha, od dziesięcioleci związanego ze stowarzyszeniem.

Choćby ze względu na te lata, przez które ustępujący dyrektor biura regionu szczecińsko-koszalińskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" pełnił swoją funkcję, oraz jego dokonania w tym czasie to poważna zmiana dla stowarzyszenia. - Ale należy koniecznie powiedzieć, że R. Pilich nie żegna się ze stowarzyszeniem, pozostaje w jego strukturach społecznych. Cały czas jest przewodniczącym Zarządu Oddziału Okręgowego Szczecińsko-Koszalińskiego, więc jeszcze przynajmniej trzy lata pracy społecznej na tym stanowisku przed nim - podkreśla M. Gawroński, nowy szef struktur regionalnych.

Przed nim, jak podkreśla, spore wyzwanie. Chciałby, żeby przyświecało mu hasło szukania jedności i budowania wspólnoty. - Przygotowywałem kiedyś podcast z ks. Rafałem Jarosiewiczem i zapytałem go o termin, którego nie ma w teologii, ale który wydaje mi się dzisiaj bardzo potrzebny: o ekumenizm wewnętrzny, czyli tworzenie jedności między grupami, stowarzyszeniami i wspólnotami katolickimi. To jest dla mnie na początku tej drogi najważniejsze - mówi nowy szef biura regionu.

- Aby w Kościele była jedność, tę jedność powinniśmy zacząć budować na swoim podwórku. Wspólnota parafialna, oaza, neokatechumenat, Emmanuel, inne grupy - w każdej z tych wspólnot można osiągnąć zbawienie. Jako Civitas Christiana chcielibyśmy stworzyć przestrzeń, która umożliwi taką jedność, także działania. Nie zamierzamy nic odgórnie organizować ani tworzyć nowego charyzmatu, ale za bp. Edwardem Dajczakiem podkreślać, że jest piękno w różnorodności - dodaje M. Gawroński.

Pierwszym krokiem do realizacji tych zamierzeń będzie spotkanie na temat "Kościół w diecezji po synodzie i po pandemii" dla liderów koszalińskich wspólnot, grup i organizacji katolickich. Odbędzie się ono 9 grudnia o godz. 17 w siedzibie Civitas Christiana przy ul. bp. Domina 12/4 w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..