Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przestrzeń do budowania wspólnoty

Doradzanie proboszczowi dotyczy nie tylko cieknącego dachu, ale i szukania sposobów na zapełnienie kościelnych ławek. Jak się do tego zabrać, uczyli się w Skrzatuszu członkowie parafialnych rad duszpasterskich.

W jednych parafiach funkcjonują już od jakiegoś czasu, w innych - stanowią nowość. Parafialne rady duszpasterskie to jeden z owoców, jakie przyniósł synod diecezji, idąc za głosem płynącym ze wspólnot i wskazaniami prawa kanonicznego. Kodeks prawa kanonicznego podkreśla rolą całego ludu Bożego w ożywianiu i wzbogacaniu duszpasterstwa. Przewiduje on wiele organów doradczych na różnych szczeblach życia kościelnego, w których uczestniczą również ludzie świeccy. Wśród nich znajdują się rady duszpasterskie, powoływane w parafiach i kościołach rektoralnych.

- Idea synodalności, o której mówimy dzisiaj, i prawo kanoniczne podpowiadają nam drogę, jaką powinny podążać wspólnoty parafialne, tworząc rady ekonomiczne i parafialne rady duszpasterskie. Chodzi o to, by grupa ludzi świeckich, którzy wspierają proboszcza, zyskała dwa wymiary - mówi ks. Łukasz Gąsiorowski.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii biskupiej nie ukrywa, że w dotychczasowej praktyce sprawy gospodarcze zwykle brały górę.

- Często dyskutowało się o zjawiskach związanych z wymianą rynny czy cieknącym dachem, a mniej o sprawach dotyczących życia duchowego wspólnoty. Chodzi o stworzenie przestrzeni,  w której proboszcz będzie rozmawiać z parafianami nie tylko o budowaniu ołtarzy na Boże Ciało, ale też o nabożeństwach, modlitwach, prowadzeniu grup - wyjaśnia powód powołania parafialnych rad duszpasterskich.

Podczas kilku godzin spędzonych w Skrzatuszu uczestnicy dnia formacyjnego szukali odpowiedzi na pytanie, jak nie być bezradnym w radzie parafialnej.

Przestrzeń do budowania wspólnoty   Jak nie być bezradnymi w radzie, podpowiadali Magdalena i Piotr Wysoccy. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Pomagali im w tym Magdalena i Piotr Wysoccy. Warszawiacy zaangażowani są w Kościele na różnych polach: prowadzą m.in. zajęcia dla przyszłych małżonków i dla rodziców dzieci przygotowujących się do sakramentów. Wspierają swoją radą i finansami kampanie społeczne organizacji pozarządowych. Prowadzą też zajęcia mentoringowe dla młodych szukających swojej życiowej drogi. Oboje są byłymi instruktorami harcerskimi i współzałożycielami Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Magdalena jest doktorem pediatrii oraz uznanym w Polsce koordynatorem leczenia niektórych chorób rzadkich. Piotr jest historykiem, byłym dziennikarzem i współwłaścicielem firmy doradczej. Specjalizuje się w zarządzaniu kryzysem komunikacyjnym i wizerunkowym. Był współtwórcą strategii promocji i komunikacji takich wydarzeń cyklicznych jak np. Dzień Papieski czy Orszak Trzech Króli.

W skrzatuskim dniu formacyjnym udział wzięło ponad stu członków parafialnych rad duszpasterskich. Podobne spotkanie odbędzie się również na północy diecezji - 18 listopada w koszaliński Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.


Więcej w numerze 54. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy