Z tych miejsc modlitwy, wyciszenia i wzmocnienia sił duchowych może skorzystać każdy.
W 2020 roku udostępniono na Świętej Górze Polanowskiej pierwszy erem na indywidualne rekolekcje (pisaliśmy o tym TUTAJ). Obecnie na terenie w pustelni Matki Bożej Bramy Niebios to już trzy osobne samodzielne budynki.
Eremy rekolekcyjne składają się z pokoju, łazienki i kuchenki, są wyposażone we wszystkie media, ogrzewanie zapewnia kominek. Uczestnicy rekolekcji sami zapewniają sobie wyżywienie. W mogą zatrzymać się w nich na nocleg i odpoczynek pielgrzymi, zarówno kobiety, jak i dla mężczyźni, szczególnie wędrujący Pomorską Drogą Świętego Jakuba albo osoby, które chcą przeżyć indywidualne rekolekcje w myśl starej zasady pustelniczej: „wejdź do swej celi, a ona cię wszystkiego nauczy” – odbywa się to w samotności, przy lekturze Pisma św., udziale w Eucharystii i liturgii godzin sprawowanych w pobliskiej kaplicy.
‒ Doświadczenie pustelni polega na tym, że to Bóg sam prowadzi. Do człowieka należy słuchanie i przyjęcie postawy otwartości – przekonuje pustelnik z Góry Polanowskiej o. Janusz Jędryszek OFMConv.
Do eremu można przyjechać na krótki okres, np. na weekend, ale z pustelniczego doświadczenia o. Jędryszek radzi, by był to przynajmniej tydzień.
‒ Żeby wejść w ciszę, powinno się w niej spędzić minimum tydzień. Pierwsze dni “odkażają” człowieka ze świata, z którego przybył. Z tego też powodu zalecam przyjazd bez telefonu komórkowego, laptopa. Najpierw ta cisza przerazi, ale potem ukoi, da możliwość usłyszenia głosu Boga. To proces – zapewnia zakonnik.
Więcej informacji i zdjęć na stronie FB Święta Góra Polanowska. Zgłoszenia przyjmuje i szczegółowych informacji udziela o. Janusz Jędryszek (tel. 509 319 112).
Domki ustawione są w lesie, w przestrzeni ciszy, świergotu ptaków. Święta Góra Polanowska